#17

Karol Sovánka
(1893 – 1961)

Jelen

Karol Sovánka
#17

Karol Sovánka
(1893 – 1961)

Jelen

718 zobrazení
60 000 Kč
13. 12. 2018 17:00

olej, plátno
rozměr cm
55 x 65
sign. LD K. Sovánka
1883 -1961

Jelen

Karol Šovánka byl slovenský malíř a sochař, narozený 7. března 1893 v Uhroveci u Trenčína na Slovensku. Proslavil se zejména díky svým obrazům, které zobrazují zvířecí a lovecké motivy.

Šovánka studoval v Budapešti u profesora Ľudovíta Mátraye, v Bruselu u profesora van der Stappena a v Paříži. Byl členem Klubu slovenských malířů v Bratislavě, což svědčí o jeho začlenění do uměleckého společenství.

Jeho tvorba zahrnovala krajiny, zvířata a lovecké scény v přírodě. Proslavil se zejména olejomalbami jako "Liška v zimě" a "Psi s divočákem", které byly vystaveny na výstavě v Praze v roce 1931. Jeho práce byly prezentovány nejen na Slovensku, ale také v Praze, Brně a Budapešti.

Šovánka nejen maloval, ale také se věnoval sochařství a vytvořil několik plastik a sklenic. Jeho dílo odráží lásku k přírodě a loveckým motivům, což ho činí významným představitelem slovenského umění první poloviny 20. století.

Zemřel v roce 1961 v Östringenu v Německu.