technika | olej, plátno |
rozměr cm | 55 x 65 |
signatura | sign. LD K. Sovánka |
autor | 1883 -1961 |
Karol Šovánka byl slovenský malíř a sochař, narozený 7. března 1893 v Uhroveci u Trenčína na Slovensku. Proslavil se zejména díky svým obrazům, které zobrazují zvířecí a lovecké motivy.
Šovánka studoval v Budapešti u profesora Ľudovíta Mátraye, v Bruselu u profesora van der Stappena a v Paříži. Byl členem Klubu slovenských malířů v Bratislavě, což svědčí o jeho začlenění do uměleckého společenství.
Jeho tvorba zahrnovala krajiny, zvířata a lovecké scény v přírodě. Proslavil se zejména olejomalbami jako "Liška v zimě" a "Psi s divočákem", které byly vystaveny na výstavě v Praze v roce 1931. Jeho práce byly prezentovány nejen na Slovensku, ale také v Praze, Brně a Budapešti.
Šovánka nejen maloval, ale také se věnoval sochařství a vytvořil několik plastik a sklenic. Jeho dílo odráží lásku k přírodě a loveckým motivům, což ho činí významným představitelem slovenského umění první poloviny 20. století.
Zemřel v roce 1961 v Östringenu v Německu.