#18

Richard Wiesner
(1900 – 1972)

Dívka čtoucí dopis

Richard Wiesner
#18

Richard Wiesner
(1900 – 1972)

Dívka čtoucí dopis

685 zobrazení
75 000 Kč
Vyvolávací cena: 58 000 Kč
13. 12. 2018 17:00

olej, plátno
rozměr cm
90 x 113
sign. LN Wiesner 59
1900 -1972

Dívka čtoucí dopis

Richard Wiesner se narodil 6. července 1900 v Rude nad Moravou. Byl českým malířem a otcem choreografa Daniela Wiesnera a dědem konceptuálního umělce Richarda Wiesnera.

Wiesner studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1922–1928, kde měl jako učitele Vratislava Nechlebu, Jakuba Obrovského a později i Františka Kupku v Paříži. Při svém studiu byl ovlivněn uměleckými směry, zejména Manetem, a postupně přešel k principům socialistického realismu.

Jeho tvorba zahrnovala obrazy s figurálními kompozicemi, portréty, zátiší a krajiny. Získal si význam také svými zakázkami na architektonickou výzdobu, například pro nádraží Praha-Smíchov nebo strop vestibulu Karolína. Byl členem uměleckých skupin SVU Mánes a Skupina 58.

V roce 1971 obdržel čestný titul národní umělec za svůj přínos v oblasti malířství.
Richard Wiesner zemřel 6. listopadu 1972 v Praze.