#27

Jiří Rada
(1929 – 2011)

Tání

Jiří Rada
#27

Jiří Rada
(1929 – 2011)

Tání

480 zobrazení
45 000 Kč
13. 12. 2018 17:00

olej, plátno
rozměr cm
65 x 70
1929 -2011

Tání (z cyklu Probuzená krajina)

Jiří Rada, narozen 8. května 1929 v Železném Brodě, byl významný český malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, fotograf, a hudebník, zejména klavírista. Byl také zakládajícím členem umělecké skupiny M 57.

Narodil se v Železném Brodě v umělecky založené rodině. Studoval na Odborné šperkařské škole v Turnově a později na Akademii výtvarných umění v Praze, kde vychovávali umělce jako profesoři Vladimír Pukl a Miloslav Holý. Po dokončení studií sloužil v základní vojenské službě a následně se věnoval restaurátorské práci.

Jiří Rada byl jedním ze zakladatelů umělecké skupiny M 57, která vznikla v roce 1957 v Praze. Skupina sdružovala umělce, kteří měli společné umělecké směřování a hledání vlastního výrazu. Členové skupiny byli známí svou uměleckou individualitou, upřímností a pravdivostí.

Jeho umělecká tvorba zahrnuje malbu, grafiku, kresbu, ilustrace a fotografii. Kromě toho byl i vášnivým klavíristou. Jiří Rada se zúčastnil všech výstav Skupiny M 57 a jeho dílo je důležitou součástí české moderní výtvarné scény. Zemřel 30. září 2011 v Praze.