technika | olej, dřevěná deska |
rozměr | 100 x 85,5 |
rok | 1998 |
signatura | sign. PD L. M. Wagner 1998 |
provenience | jedním z charakteristických znaků Wagnerových obrazů je experiment s variací technik, které při své tvorbě používá. Ať už se jedná o techniku olejové lazury nebo vrstvení barevných akrylátových ploch. Dalším, charakteristickým rysem objevujícím se v obrazech Ladislava Wagnera, jsou řezy a trhliny, které systematicky protkávají dění na obraze. Autor byl v roce 2002 oceněn Cenou Evropské unie umění za uměleckou činnost doma i v zahraničí. Jeho jméno je zapsané v Almanachu |
autor | 1945 |
Ladislav Maria Wagner se narodil 27. června 1945 v Nitře. Pochází z rodiny jaroměřského rodu malířů, kameníků a sochařů. V 60. letech mu byla režimem znemožněna studia, a tak studoval soukromě v ateliéru G. Bortha v letech 1963–1967. Vedle práce v ateliéru pracoval sedm let jako havíř. Během perzekuce byl opakovaně vězněn a hospitalizován v psychiatrických ústavech. Navázal blízký kontakt s básníkem Petrem Holým a stýkal se s dalšími osobnostmi jako Bohumil Slánský a Jindřich Chalupecký.
Od 70. let 20. století se Ladislav Maria Wagner intenzivně věnuje umělecké tvorbě a experimentálnímu malířství. Jeho obrazy jsou součástí mnoha sbírek, a připravil řadu výstav doma i v zahraničí. Získal významná ocenění, a v roce 2002 byl jmenován konzulem International classe homme d'art Faubourien. V roce 2003 obdržel Cenu Evropské unie umění a byl zapsán do Almanachu Evropské kultury. Ladislav Maria Wagner v současné době žije a pracuje převážně v Hajanech na Strakonicku, příležitostně tvoří i ve Španělsku či ve Francii.
Ladislav Maria Wagner zemřel 28. října 1960 v Praze.