#505

Alexander Hackenschmied
(1907 – 2004)

Autoportrét s Mayou Deren

Alexander  Hackenschmied
#505

Alexander Hackenschmied
(1907 – 2004)

Autoportrét s Mayou Deren

Photography
Žádné limity
421 zobrazení
Prodáno za
1 000 Kč
Aukční síň Vltavín
Aukční síň Vltavín
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
21. 2. 2019 18:00

Základní údaje

technika
bromostříbrná fotografie, 40./90. léta
rozměr
15 x 14,8
signatura
značeno na zadní straně autorským razítkem
autor
1907-2004

Popis

Autoportrét s Mayou Deren

O autorovi

Alexander Hackenschmied, pseudonym Hammid, se narodil jako Alexander Siegfried Georg Smahel 17. prosince 1907 v Linci. Byl českým fotografem, publicistou, kameramanem a režisérem, a patřil k významným postavám české filmové a fotografické avantgardy.

Na počátku 30. let 20. století byl propagátorem světových avantgardních hnutí a uspořádal jednu z prvních projekcí avantgardních filmů v Praze, včetně filmů od Man Raye. Psal také texty o filmu a fotografii, mimo jiné pro časopis Pestrý týden. V Čechách natočil několik krátkých autorských filmů, spolupracoval jako kameraman, střihač a umělecký poradce na různých hraných filmech a dokumentech, včetně filmu "Zem spieva" s Karlem Plickou a "Listopad".

V roce 1935 začal pracovat pro propagační oddělení firmy Baťa ve Zlíně a měl příležitost doprovázet Jana Antonína Baťu na jeho cestě kolem světa. Během této výpravy natáčel vlastní materiál na Srí Lance a v Indii, který byl později sestříhán do tří dokumentárních filmů.

Kvůli politické situaci v Československu emigroval v roce 1939, nejprve do Francie a poté do Spojených států. Zde se zapsal do dějin kinematografie svým filmem "Meshes of the Afternoon" (1943), který vytvořil společně se svou tehdejší manželkou Mayou Deren. Tento film je považován za jeden z klíčových titulů druhé americké avantgardy.

Dále pracoval jako kameraman a střihač na dalších filmech, včetně snímku "Hymn of the Nations," který byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší krátký dokumentární film. Po roce 1961 spolupracoval s F. Thompsonem na multiprojekčních a IMAX filmech pro světové výstavy.

V roce 1965 získal Oscara za film "Žít!" (To Be Alive!) v kategorii krátkometrážních filmů. Jeho fotografická práce byla později znovuobjevena a oceněna.

Jeho dílo má významný vliv na českou a světovou kinematografii a fotografii, a je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů avantgardního umění.

Zemřel 26. července 2004 v New Yorku. 

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr