Základní údaje
technika | akryl, sololit |
rozměr | 50 x 50 |
rok | 2011 |
signatura | sign. DU V. Sika 2011 |
stav díla | Václav Sika je od roku 1993 členem Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti. Věnuje se malbě, kresbě, počítačové grafice a tvorbě dekorativních předmětů. Od roku 1996 do roku 2017 působil jako kurátor krajského muzea Galerie bratří Špillarů v Domažlicích, kde uspořádal celkem 120 výstav, z toho řadu věnovaných německým a rakouským autorům. Jedná se hlavně o umělce z východního Bavorska, kde sám také příležitostně vystavuje, neboť bydlištěm i pracovištěm je situován do těsné blízkosti německých hranic. V současné době působí jako externí kurátor muzea. Jeho tvůrčí počátky v malbě se zakládaly na minimalisticky vyhraněné kompozici základních geometrických prvků, ukotvující v pestrých abstraktních strukturách převážně přírodní, rostlinné motivy z pečlivého průzkumu rostlin a květin, od zárodečného semene přes klíčení, pučení, rozkvět a plody, symbolizujících plynulost přerodu života, v pulzujícím přírodním rytmu. Poté umělec kreslil a maloval figurálně sérii krojovaných portrétů blízkých osob, charakterizujících vizuální ráz chodského regionu. Jeho základní inspirace z kontaktu s přírodou se proměnila v konfiguraci, jež si zachovala vlastní barevnou skladbu, linearitu a koncepční řád, v prolínání abstrakce s figurálně vyjádřeným přírodním a folklórním odkazem. V letech 2000 a 2001 začal umělec malovat krajinné scenérie u příležitosti každoročně pořádaných letních škol ve francouzské Provence, jež pravidelně navštěvuje. I tyto drobné kompozice, malované s mistrnou rutinou, se pohybují na pomezí figurální a abstraktní malby |
autor | 1955 |
Popis
O autorovi
Václav Sika se narodil 19. dubna 1955 v Domažlicích. Po dobu dvaceti jedna let vedl Galerii bratří Špillarů v Domažlicích, kde uspořádal celkem sto dvacet výstav výtvarného umění. Vedle prezentace českých výtvarníků také představoval umělce z Bavorska. Od roku 1993 je členem Unie výtvarných umělců Plzeň a před třemi lety se stal členem Klubu konkretistů České republiky. Věnuje se různým formám výtvarného vyjádření, včetně malby, kresby, počítačové grafiky a tvorby objektů. Ilustroval rovněž tři knihy spisovatelky Marie Rivai. V roce 2015 publikoval svůj životopis pod názvem "Vzpomínky".
Sika systematicky zkoumá konkrétní umění, ornamentaci a hyperrealistickou malbu, zahrnující portréty, detaily rostlin, ptáků, brouků a starých motocyklů. Dosud vytvořil více než devadesát obrazů v jednotném formátu 100 x 120 cm.
Od roku 1990 uspořádal více než padesát samostatných výstav v České republice, SRN, Holandsku, Japonsku a USA. Kromě toho se podílel na přibližně padesáti společných výstavách v Rakousku, SRN a České republice. Účastnil se také mezinárodních výtvarných sympozií v České republice a SRN.
Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách několika galerií a institucí, včetně Západočeské galerie v Plzni, Moravské galerie v Brně, Galerie umění Karlovy Vary, Artotéky města Plzně, Galerie Klatovy/Klenová, Galerie výtvarných umění Hodonín, Městské galerie Vodňany, Galerie bratří Špillarů v Domažlicích, Centra umění Kvilda a Ministerstva zahraničí ČR. Jeho obrazy jsou také umístěny v prostorách velvyslanectví ČR v Rumunsku, Tokiu v Japonsku a v soukromých sbírkách převážně v České republice a SRN.
Mezi jeho realizačními projekty patří například zasedací síň Českého rybářského svazu v Plzni ve spolupráci s Ing. arch. Hyskovou, kancelář zástupce starosty – radnice v Domažlicích a kancelář firmy EKOOL v Koutu na Šumavě ve spolupráci s Ing. arch. V. Vojtovou. Dále se podílel na výtvarném ztvárnění společenské síně Domova pro seniory v Domažlicích – aradecor. V roce 2008 získal stipendium v Künstelrhaus Schwandorf.