#62

Vladimír Merta

Vladimír Merta
#62

Vladimír Merta

605 zobrazení
90 000 Kč
28. 3. 2019 18:00

akryl, plátno, disperze
140 x 190
Vladimír Merta je malíř, který absolvoval pražskou AVU v roce 1983. Jeho tvorba má konceptuální zaměření. V letech 1998–2011 vedl ateliér Environmentu na FaVU VUT v Brně, od roku 2011 je vedoucím ateliéru Nová média v Ústavu umění a designu ZČU v Plzni. Vždy se věnoval dialogu médií s člověkem, v rámci analýzy životního prostředí a ekologie. Již v roce 1991 vystavil v Mánesu v rámci cyklu Veřejná geometrie dřevěný skulpturální objekt Šibenice se světelnou obrazovkou a programem ČT. O rok později instaloval tamtéž objekt s názvem Porcovaný kaštan, roubovaný, množinovou sestavu telefonických aparátů, vzájemně propojených na pařezech stromů, z nichž se dalo v uzavřeném okruhu komunikovat. Obraz Lední medvěd je součástí obrazového cyklu, vystaveného pod názvem Watching Spirit v USA a pod názvem ErROrs v roce 2016 v Galerii kritiků v Praze. Obrazy vypadají jako TV obrazovka, u níž nastala porucha. V nevyladěném obraze se objevuje lineární struktura, šrafování, rastr i nejasné figurální kontury, dochází jakoby k narušení datového přenosu. Na tomto optickém vjemu založil Merta svůj cyklus a pojednal ho jako „dotykovou malbu“ štětcem i „bezdotykové“ rozprášení barev na plátně, aby vzhled obrazů odpovídal poruše na TV monitoru. Hovoříme dnes o fragmentaci obrazu světa. Vnímáme ho jako dobový fenomén, jenž zapříčinil nejednotnost našeho náhledu na svět. Obraz světa prošel informační krizí, dotýkající se samotných komunikačních zákonů. Knihy jako jazyková sdělení jsou postupně nahrazovány digitálně kódovaným vizuálním přenosem, multimediální díla působí na všechny způsoby lidského vnímání. Mertova malba nás tudíž nabádá, abychom si zachovali jazyk sdělování, i ten vizuální, vyjadřující svět naší obraznosti
1957

Lední medvěd