#10

Bohumil Kubišta
(1884 – 1918)

Istrijská krajina

Bohumil Kubišta
#10

Bohumil Kubišta
(1884 – 1918)

Istrijská krajina

816 zobrazení
150 000 Kč
25. 4. 2019 18:00

litografie, č. 21
14,5 x 20,2
1918
značeno DU v tisku BK, sign. tuší B. Kubišta
pravost tisku i podpisu potvrdila Mahulena Nešlehová, přiložena kopie potvrzení. Istrijská krajina z roku 1918 je jednou z mála Kubištových litografií. Grafických děl nevytvořil Bohumil Kubišta mnoho, i proto je vlastnoručně signovaná grafika Istrijská krajina unikátním sběratelským kouskem. A i přesto, že Kubištův soubor grafických prací není příliš početný a často bývá upozaděn Kubištovým malířským dílem, zaujímá významné místo v české moderní grafice 20. století. S grafikou se Kubišta seznámil krátce po svém příchodu do Prahy na podzim roku 1903. V roce 1904 navštěvoval Kubišta soukromou školu rytce a grafika Eduarda Karla (1861-1950). V té době neexistovala žádná grafická škola na Vysoké umělecko-průmyslové škole ani na pražské Akademii. Grafiky Bohumila Kubišty vynikají nejen velice osobitým expresivním projevem, ale také svojí malířskostí, což je nejvíce patrné z jeho technického pojetí světla, postavené na malířském šerosvitu. V námětech vycházel Kubišta především ze svých kreseb. Patrně to mu bylo tak i u litografie Istrijská krajina z roku 1918
1884-1918

Istrijská krajina

Bohumil Kubišta, narozený 21. srpna 1884 ve Vlčkovicích a zemřelý 27. listopadu 1918 v Praze, byl významným českým malířem, grafikem a výtvarným teoretikem. Patřil mezi přední představitele české moderny a byl klíčovou postavou uměleckých skupin Osma, Devětsil a SVU Mánes.

V roce 1903 začal Bohumil Kubišta studovat na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde následujícího roku přešel na Akademii výtvarných umění do ateliéru profesora Vlaho Bukovace. Avšak studia na Akademii nedokončil a rozhodl se vydat do Paříže a Florencie, kde krátce studoval na tamní Akademii výtvarných umění. Během roku 1910 se v Paříži seznámil s prekubistickými díly Picassa a Braqua. Jeho obraz "Kuřák" z roku 1910 je považován za první kubistický obraz v českém umění. Maloval portréty, zátiší a figurální kompozice. Jeho umělecký přístup vycházel z symbolistního pojetí umění a postupně se rozvíjel směrem k futurismu, fauvismu a blížil se až k surrealismu.

Bohumil Kubišta zemřel ve věku 34 let na španělskou chřipku 27. listopadu 1918 v Praze. Je pohřben v Kuklenách (dnes součást Hradce Králové). Zanechal po sobě bohaté dílo obsahující 128 olejů, pastelů a grafických prací. Jeho význačné místo v české moderní malbě bylo potvrzeno několika retrospektivními výstavami, například v roce 1920 v Domě umělců českoněmecké Krasoumné jednoty v Praze.