technika | suchá jehla |
rozměr | 11,5 x 7 |
signatura | sign. PD Reynek |
stav díla | do širšího povědomí se Bohuslav Reynek dostal ve druhém desetiletí 20. století a to se svými překlady především francouzské poezie. Jeho vlastní básnickou tvorbu, která tehdy vycházela pouze v bibliofilském vydání, poznamenaly zážitky 1. světové války. Bohuslav Reynek byl hluboce věřící člověk. Tato skutečnost se projevila i v námětech, které si vybíral pro své grafiky |
autor | 1892-1971 |
Bohuslav Reynek, český malíř, grafik, básník a překladatel, se narodil 31. května 1892 v Petrkově. Studoval na C.K. Vysokém učení technickém, ale studia oboru zemědělství ukončil po několika týdnech. Jeho zájem o literaturu a výtvarné umění se projevil již během studií na jihlavské reálce.
V uměleckém světě se stal známým díky svým různorodým talentům. Reynek spolupracoval s vydavatelem Josefem Florianem, zejména v edici Dobré dílo, kde vytvářel linoryty a publikoval vlastní edici Sešitů poezie. Zásadní moment přišel v roce 1923, kdy se v Grenoble seznámil s básnířkou Suzanne Renaud, která se stala jeho ženou. Mezi lety 1926 a 1936 žili střídavě ve Francii a v Petrkově. Jeho tvorba byla ve Francii velmi úspěšná a vystavoval zde.
V jeho díle začaly dominovat biblické náměty, zejména reakce na válečnou situaci, a to motivy ukřižování, piety a Pašijový cyklus. Po roce 1948 byl Reynkův statek zestátněn a on sám pracoval jako zemědělský dělník až do roku 1957. V této době vznikla většina jeho grafického díla.
Bohuslav Reynek zemřel 28. září 1971 v Petrkově, kde zanechal významné dědictví v podobě svého uměleckého a literárního díla.