rok | 1928 |
signatura | sign. PD F. Jakub 28 |
technika | olej, plátno |
rozměr | 109 x 149 |
Informace | autor nabízené položky byl žákem na pražské akademii u profesorů Piknera a Hynaise. Známá jsou jeho díla s náměty pražských přístavů a nábřeží. V pozdějším období se věnoval figurální tematice, kde se projevila pestrá paleta barev a jistý sklon k dekorativnosti. Ve svém díle byl ovlivněn zejména francouzským malířem Le Sidanerem. Jakub hojně vystavoval svá díla v zahraničí, zejména Německu a Anglii a v roce 1926 na Mezinárodní výstavě v Benátkách |
autor | 1875-1940 |
František Jakub se narodil 22. prosince 1875 na Vinohradech. Byl českým malířem, a žákem profesora Maxmiliána Pirnera a profesora Vojtěcha Hynaise na Akademii výtvarných umění v Praze.
František Jakub studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1893-1900, kde byl žákem významných umělců. Jeho obrazy byly poprvé představeny veřejnosti v Rudolfinu s Krasoumnou jednotou v roce 1904. Pravděpodobně studoval malbu v Paříži u Henriho Le Sidanera.
Před první světovou válkou pravidelně vystavoval s Jednotou umělců výtvarných, jak v Česku, tak i v zahraničí. Během první světové války se účastnil restaurátorských prací na freskách v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.
V roce 1926 vystavoval na Mezinárodní výstavě v Benátkách. Měl také souborné výstavy v Obecním domě v roce 1926 a v pavilonu Myslbeka v roce 1937. Byl nadšeným Sokolem a národovcem.
František Jakub byl otcem architekta Jiřího Jakuba. Jeho umělecký styl byl ovlivněn malířem Henri Le Sidanerem a designérem Gastonem la Touche. Jeho práce byly často reprodukovány v dobových časopisech, a jeho dekorativní styl a jistota v technice a kompozici mu vytvořily příležitosti pro reprezentativní realizace.
Mezi jeho významná díla patří fresky pro Hospodářskou záložnu v Berouně a záložnu v Hlinsku. Také vytvořil výzdobu Vinohradské spořitelny a monumentální fresku Převoz očištěných pro Kolumbárium v Husově sboru na Vinohradech.
Zemřel 24. ledna 1940.