#25

František Jakub
(1875 – 1940)

Na louce u lesa

František Jakub
#25

František Jakub
(1875 – 1940)

Na louce u lesa

480 zobrazení
120 000 Kč
12. 6. 2019 18:00

1928
sign. PD F. Jakub 28
olej, plátno
109 x 149
Informace
autor nabízené položky byl žákem na pražské akademii u profesorů Piknera a Hynaise. Známá jsou jeho díla s náměty pražských přístavů a nábřeží. V pozdějším období se věnoval figurální tematice, kde se projevila pestrá paleta barev a jistý sklon k dekorativnosti. Ve svém díle byl ovlivněn zejména francouzským malířem Le Sidanerem. Jakub hojně vystavoval svá díla v zahraničí, zejména Německu a Anglii a v roce 1926 na Mezinárodní výstavě v Benátkách
1875-1940

Na louce u lesa

František Jakub se narodil 22. prosince 1875 na Vinohradech. Byl českým malířem, a žákem profesora Maxmiliána Pirnera a profesora Vojtěcha Hynaise na Akademii výtvarných umění v Praze.

František Jakub studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1893-1900, kde byl žákem významných umělců. Jeho obrazy byly poprvé představeny veřejnosti v Rudolfinu s Krasoumnou jednotou v roce 1904. Pravděpodobně studoval malbu v Paříži u Henriho Le Sidanera.

Před první světovou válkou pravidelně vystavoval s Jednotou umělců výtvarných, jak v Česku, tak i v zahraničí. Během první světové války se účastnil restaurátorských prací na freskách v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

V roce 1926 vystavoval na Mezinárodní výstavě v Benátkách. Měl také souborné výstavy v Obecním domě v roce 1926 a v pavilonu Myslbeka v roce 1937. Byl nadšeným Sokolem a národovcem.

František Jakub byl otcem architekta Jiřího Jakuba. Jeho umělecký styl byl ovlivněn malířem Henri Le Sidanerem a designérem Gastonem la Touche. Jeho práce byly často reprodukovány v dobových časopisech, a jeho dekorativní styl a jistota v technice a kompozici mu vytvořily příležitosti pro reprezentativní realizace.

Mezi jeho významná díla patří fresky pro Hospodářskou záložnu v Berouně a záložnu v Hlinsku. Také vytvořil výzdobu Vinohradské spořitelny a monumentální fresku Převoz očištěných pro Kolumbárium v Husově sboru na Vinohradech.

Zemřel 24. ledna 1940.