#63

Ota Janeček

Ota Janeček
#63

Ota Janeček

465 zobrazení
130 000 Kč
12. 6. 2019 18:00

1979
sign. PD Ota Janeček 1979, vzadu Ota Janeček 1979
olej, plátno
143 x 50
Informace
vzadu autorsky popsáno Desetinový návrh mosaiky pro Gottwaldov /arch. Š. Zelina/, jeden z předních českých umělců tzv. generace druhé světové války. Studoval kresbu na ČVUT v Praze u O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, kteří měli také později vliv na jeho dílo. Byl členem SVU Mánes a SČUG Hollar. Svou tvorbou zasáhl nejenom do oblasti malby, ale také plastiky, filmu, užitého umění, volné grafiky a ilustrace. Během svého života prošel několika obdobími, inspirovanými různými vlivy. Zásadním inspiračním zdrojem, který propojuje všechna autorova období, je inspirace přírodou. Janečkova tvorba se posunula i k abstraktnější poloze, kde zachycoval různé formy vegetativních symbolů. Tento mikroskopicky viděný svět organismů a buněk přenášel na svá plátna. Dílo Oty Janečka je kromě českých sbírek zastoupeno i v mnoha sbírkách zahraničních, např. v Tate Gallery v Londýně, v Národní knihovně v Paříži nebo National Gallery of Wales v Cardiffu
1919-1996

Vegetace