#70

Rudolf Fila
(1932 – 2015)

Dramatisch

Rudolf Fila
#70

Rudolf Fila
(1932 – 2015)

Dramatisch

467 zobrazení
45 000 Kč
12. 6. 2019 18:00

1993
sign. PD R. Fila 93
olej, sololit
47 x 31,5
Informace
vzadu popsáno a připsáno věnování Ludvíkovi Kunderovi jako suvenýr srdečně Rudolf Fila, autor je absolventem malířského ateliéru Jána Mudrocha na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Ve své tvorbě zpracovával zejména figurální tématiku, později se však propracoval k abstraktním motivům, kde forma ztrácí tvary svého předobrazu. Fila je znám také jako grafik a ilustrátor
1932-2015

Dramatisch

Rudolf Fila se narodil 19. července 1932 v Příbrami na Moravě. Je českým malířem a grafikem, který získal uznání svou různorodou tvorbou. Studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde působil v malířském ateliéru profesora Jána Mudrocha. Po absolvování školy krátce pracoval v Ústředí uměleckých řemesel v Bratislavě.

Fila strávil třicet let na Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě, kde vyučoval kresbu, figurální studia, aranžérství a výstavnictví. Po sametové revoluci našel nové uplatnění na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde dva roky vedl ateliér volné malby. V současné době žije a tvoří v Bratislavě.

Rudolf Fila je známý svým malířstvím na plátna, která často zobrazují převážně ženská těla nebo detaily těl. Jeho tvorba zahrnuje také grafiku, ilustrace, nefigurativní ilustrace poezie a cykly frotáží. V průběhu času ve svých dílech postupně zjednodušuje až k abstrakci, kde model téměř mizí a ztrácí závislost na vnějších odpozorovaných tvarech. Fila se také věnuje přemalbě již existujících obrazů a reprodukcí známých světových děl.

Jeho tvorba ukazuje evoluci od figurativních a realistických prvků k abstrakci, což svědčí o jeho schopnosti adaptovat se na různé styly a přístupy v uměleckém vyjádření.

Zemřel v roce 2015.