rok | 1990 |
signatura | sign. PD Z. Hůla 90 |
technika | olej, plátno |
rozměr | 162 x 145 |
Informace | v obrazovém prostoru je v nepravidelném rastru realizované mohutné gesto, životní energie, touha, vzmach. Obraz je horizontálně rozdělen na dvě části, do obou autor umístil body, nahoře interpretované jako hvězdy, dole v podobě křížů. Země, nebe a lidský život, který se opírá o zem, ovládá prostor, ale také se ohýbá zpět k zemi, nebe ho zraňuje a země tíží, ale gesto zůstává velkolepé. Dílo je z významného a plodného období malířského díla Zdenka Hůly. Práce z tohoto období jsou zastoupeny ve sbírce Komerční banky a v soukromých sbírkách v Německu, Čechách, Mexiku, Francii a Švýcarsku |
autor | 1948 |
Zdenek Hůla, narozený 25. února 1948 v Praze, je významný český malíř, sochař, keramik, kurátor a pedagog.
Zdenek Hůla dokončil středoškolské vzdělání v roce 1966 na Střední výtvarné škole v Českém Brodě. Následně v letech 1966 až 1972 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Karla Součka. Během svého života působil na různých místech a pracovních pozicích, včetně práce jako noční hlídač v Národní galerii v Praze v letech 1974–1975 a 1979–1980, a krátkého období jako glazér v keramické dílně Obnova památek v letech 1975–1976.
Roku 1983 společně se svým bratrem Jiřím Hůlou a Josefem Volvovičem založil významnou soukromou a nezávislou Galerii H na náměstí v Kostelci nad Černými lesy, která se stala významným centrem alternativní výtvarné kultury a archivem českého a slovenského výtvarného umění.
Mezi nejvýznamnější Hůlovy realizace patří socha Pramen před budovou Národního technického muzea v Praze (1974), dřevěný strop zvonice kostela Sv. Jana Křtitele v Kostelci nad Černými lesy (1992) a památník internačního tábora v Letech u Písku na místě táborového pohřebiště (1995).
Zdenek Hůla v současnosti vyučuje kresbu a malbu na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2002 byl habilitován docentem v oboru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Kromě svého výtvarného působení se Zdenek Hůla proslavil také jako autor knihy "Zlomek dnů", vydané v roce 2020, která obsahuje jeho básnické prvotiny.