#5

Jozef Bokšay
(1891 – 1975)

Horský potok

Jozef Boksay
#5

Jozef Bokšay
(1891 – 1975)

Horský potok

542 zobrazení
65 000 Kč
7. 11. 2019 18:00

olej, plátno
rozměry
80 x 70
signatira
sign. PD boksay
přiložena kopie posudku z Národního uměleckého muzea Ukrajiny
1891-1975

Horský potok

Bokšay Jozef mladší, významný ukrajinský malíř a profesor kresby, spatřil světlo světa 2. října 1891 v Kobylech u Poljany. Jozef mladší získal své výtvarné vzdělání na Akademii výtvarného umění v Budapešti. Jeho studia byla přerušena mobilizací do rakousko-uherské armády a následně byl zajat ruskou armádou. Návrat na Ukrajinu se mu podařil až v roce 1918.

V meziválečném období procestoval Itálii, Německo, Rakousko a Francii během svých studijních cest. Bokšay se stal významným představitelem tzv. zakarpatského výtvarného okruhu, věnujícího se zejména krajinomalbě a portrétu v zářivých barvách. Jeho dílo bylo poznamenáno dokumentací lidových krojů, tradic a zvyků.

V Užhorodu zanechal trvalou stopu ve formě nástropní fresky pro místní katedrálu a byl autorem mnoha maleb pro kostely a kaple na Zakarpatské Rusi, Slovensku i v Maďarsku. V roce 1926 měl Jozef mladší samostatnou výstavu v Praze a o rok později se podílel na založení umělecké školy v Užhorodu.

Jozef Bokšay mladší zanechal nejen výraznou stopu ve světě umění, ale také odkaz v podobě zakarpatského výtvarného dědictví. Zemřel 19. října 1975 v Užhorodu.