technika | olej, karton |
rozměry | 51 x 67 |
rok vzniku | kolem 1918 |
signatira | sign. PD J. Ullmann |
stav díla | konzultováno a ověřeno PhDr. Michaelem Zachařem; malíř Josef Ullmann patří k těm zajímavějším z "Mařákovců". Narodil se roku 1870 v Nekmíři na Plzeňsku. Své studium Josef Ullmann nejdříve začal na Mnichovské akademii odkud po třech letech přestoupil do Prahy, kde studium dokončil. V Praze začínal v ateliéru Maxe Pirnera a později studoval v Mařákově krajinářském ateliéru, ve stejném ročníku jako Antonín Slavíček. Ullmann byl zpočátku své tvorby ovlivněn právě Mařákem. Kolem roku 1910 si osvojil impresionistickou techniku barevných skvrn. V nabízeném obraze se Ullmannovi podařilo mistrně zachytit zimní náladu českého venkova. Postavy na obraze, přes svojí jednoduchost provedení, perfektně navozují atmosféru zimních radovánek, odehrávajících se v ústředním plánu obrazu. Bílé tóny jsou naneseny uvolněnou technikou, pro Ullmanna charakteristicky dosucha roztíranými barvami |
autor | 1870-1922 |
Josef Ullmann, narozený 13. června 1870 v Nekmíři, byl význačný český malíř a krajinář. Ačkoli začal svou kariéru jako úředník ve Škodově továrně v Plzni, jeho výjimečné výtvarné schopnosti si všiml ředitel továrny a doporučil ho k studiu výtvarného umění v Mnichově. Po nějakém čase stráveném na mnichovské malířské Akademii se vrátil do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění pod vedením Juliana Mařáka. Ullmann byl známý jako jeden z průkopníků impresionismu v českém umění. Ve svém díle byl ovlivněn krajinářskou secesí a styl chittussovske krajinářské malby. Po roce 1910 začal přijímat principy impresionistické malby a adaptoval je do svého vlastního stylu. Jeho díla byla často prezentována na výstavách různých uměleckých společností a na konci první světové války dosáhl vrcholu své kariéry. I přes kontroverzi, kterou zažil v roce 1911, zůstala jeho díla vysoce ceněna a dnes se nacházejí ve sbírkách po celém světě. Bohužel, Ullmannova kariéra byla krátká, zemřel v Praze 31. května 1922 ve věku 51 let. Je pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.