#103

Jaroslav Paur

Jaroslav Paur
#103

Jaroslav Paur

Drawings
262 zobrazení
43 000 Kč
Vyvolávací cena: 38 000 Kč
27. 2. 2020 18:00

olej, plátno
39,5 x 56,5
1964
sign. PD J Paur 64
1918 - 1987

Černé město m.K.1

Jaroslav Paur se narodil 25. července 1918 v Kladně. Byl český malíř, který působil v období civilismu, realismu a abstrakce.

Narodil se do hornické rodiny v Dubí u Kladna. Vedle malířství se od mládí intenzivně věnoval i astronomii, což ovlivnilo i jeho uměleckou tvorbu. Během druhé světové války studoval na Ukrajinské akademii v Praze a současně navštěvoval kurzy kresby u profesora Miloše Maliny na Malířské škole Spolku výtvarných umělců Mánes. Roku 1945 byl přijat na třetí ročník malířského ateliéru profesora Jakuba Obrovského na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvoval roku 1949.

Jaroslav Paur byl členem SVU Mánes od roku 1946. Žil a tvořil nejprve na Kladně, ale roku 1963 se přestěhoval do Prahy, kde také roku 1987 zemřel.

Jeho malířské dílo zahrnuje různá období a styly. V 40. letech se v jeho obrazech objevují civilizační témata, která reflektují dobu války. Jeho typickým tématem se stává město, které se objevuje v různých metamorfózách a významech. V 50. letech se věnuje expresivní krajinomalbě a portrétům. Na konci 50. let navštívil Paříž, což ovlivnilo jeho tvorbu. Začal používat světlé odstíny a strukturální zpracování. Na počátku 60. let začíná abstrahovat a experimentovat s abstraktně-informelní estetikou. V 70. letech se v jeho obrazech objevuje motiv slunce či měsíce, který se transformuje do podoby umělého satelitu.

Jaroslav Paur byl výrazným představitelem umělecké generace ovlivněné druhou světovou válkou. Jeho tvorba kombinuje snovou obrazotvornost s existenciálními tématy, především v jeho zobrazení města a jeho metamorfózách. Paurova malba je plná plastických struktur, barevných kontrastů a grafických prvků, které vytvářejí atmosféru monumentálních abstraktních městských krajin.

Zemřel 21. prosince 1987 v Praze.