technika | litografie |
rozměr | 33,7 x 48,1 cm |
rok | 1971 |
signatura | sign. PD Miró |
popis | 47/50; barevná litografie tištěná na perleťovém japanu Japon-kochi. Jedná se o raritní variantu slavné grafiky, tištěnou v počtu 50 exemplářů se širokým okrajem. Vydavatel: Broder, Paris. Tisk: Mourlot, Paris. Grafika byla získána ve významné německé galerii, přiložen certifikát pravosti s razítkem Galerie Raphael, Frankfurt nad Mohanem; provenience: soukromá sbírka, Frankfurt nad Mohanem |
autor | 1893 - 1983 |
Literatura | Joan Miro. Der Lithograph. Band IV: 1969 – s. 72. č. 153, Mourlot 797, Cramer 148 |
Joan Miró se narodil 20. dubna 1893 v Barceloně a zemřel 25. prosince 1983 v Palma de Mallorca. Byl významným katalánským malířem, sochařem a keramikem. Navštěvoval školu Escuelu de Bellas Artes, kde studoval i Pablo Picasso dvanáct let před ním. Jeho učitelé byli nadšeni jeho talentem, avšak Miró trpěl depresemi a nervovými problémy.
Po pobytu na venkovském statku v Mont-roig del Camp se definitivně rozhodl stát se malířem. Studoval na Škole umění v Barceloně a následně se seznámil s surrealismem, což mělo významný vliv na jeho tvorbu. Miró byl znám svým osobitým stylem, který kombinoval abstrakci s poetickými prvky. Jeho díla jsou plná barevnosti a rytmu, který vytvářel geometrickými tvary.
Miró se stal blízkým přítelem Pabla Picassa, který ho podporoval v jeho uměleckém snažení. Byl aktivní v surrealistickém hnutí, ale jeho přístup k němu byl odlišný. Zatímco ostatní surrealisté se zaměřovali na snovou a halucinační stránku, Miró se nechával vést svou vlastní představivostí. Vytvořil řadu grafických děl včetně litografií, kterých vytvořil přes 1 300.
Během druhé světové války se jeho díla stala reakcí na politické události, a to zejména v jeho vlastní Španělsku. Jeho práce vyjadřovaly násilí a konflikty pomocí abstrakce a symbolických prvků. Později se přestěhoval do Normandie a vytvořil několik významných nástěnných maleb.
Joan Miró byl jedním z významných umělců 20. století, jehož dílo ovlivnilo moderní uměleckou scénu. Své první samostatné výstavy měl v roce 1918 v Galerias Dalmau v Barceloně.