Základní údaje
signatura | sign. PD Theodor Pištěk 83 |
technika | kvaš, tuš, běloba, papír na laminátu |
rozměry | 32,5 x 25 |
rám | rám |
rok /year | 1983 |
datace autora | 1932 |
Popis
dole věnování Milému příteli O. Marlenovi, vzniklo pravděpodobně při nátáčení filmu Amadeus Miloše Formana v Praze v roce 1983, Autor pochází z umělecké rodiny. Jeho pradědeček byl slavný český malíř František Ženíšek a oba jeho rodiče byli herci. Sám vystudoval vyšší školu uměleckého průmyslu a pokračoval Akademií výtvarných umění v Praze. Již v šestnácti letech se naučil řídit automobil a začal závodit v rámci členství v Automotoklubu, kde postupně slavil úspěchy. Během studií se věnoval recesistickým aktivitám, a tak se stal například prezidentem amatérského hokejového klubu Paleta vlasti. Počátkem osmdesátých let mu z Ameriky zavolal Miloš Forman s nabídkou spolupráce na filmu Amadeus. V té době měl za sebou spolupráci s Františkem Vláčilem na filmech Markéta Lazarová a Údolí včel nebo umělecké řešení výstavy Člověk a jeho svět na EXPO 67 v Montrealu. Sám Pištěk na prvotní realizace, a hlavně výrobní kostýmní stránku vzpomíná s ohledem na nedostatek materiálu v tehdejším Československu: „Byla doba socialismu, kdy se jednou za měsíc stála fronta na mandarinky, takže žádný výběr látek neexistoval. V Praze byla zvláštní prodejna pro manželky tajemníků ústředního výboru KSČ, kam chodily ty dámy nakupovat látky ze zahraničí. Z toho co zbylo, jsme si mohli vybrat pro film.“ Kvůli chybějícím materiálům mu bylo umožněno vycestovat do zahraničí, kde objížděl významné továrny, procházel vzorkovnice a hledal vhodné látky, což podle jeho slov byl největší zážitek z celého natáčení. Pištěkovy kostýmní realizace pro film Amadeus byly v roce 1984 oceněny Oscarem. Další oscarové ocenění získal ještě v roce 1989 ve stejném oboru, a to za film Valmont. Kromě toho obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili za zásluhy I. stupně za vynikající umělecké výsledky. (Anita Kudličková)
O autorovi
Theodor Pištěk byl český malíř, kostýmní výtvarník, scénograf a automobilový závodník. Narodil se 25. října 1932 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho dílo zahrnuje fotorealistické malby a figurální obrazy, které byly ovlivněny atmosférou normalizace. Později se zaměřil na geometrii kompozice a projevoval zájem o automobily a techniku. Byl také známým kostýmním výtvarníkem.
Pištěk se narodil v umělecké rodině, kde zdědil výtvarný talent i lásku k automobilům. Studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze a poté na Akademii výtvarných umění. Během svého života se věnoval také automobilovým závodům na okruzích.
Jeho umělecká tvorba byla pestrá. Na začátku se věnoval realistické olejomalbě a portrétní malbě. Později se v jeho díle objevovala konstruktivní složka, zejména v geometrických reliéfních kompozicích a asamblážích z automobilových součástek. Vytvořil také vzdušně lehké černobílé kompozice tuší a nitrolakem, které kombinoval s jednoduchými geometrickými tvary a strukturami poznanými při zkoumání organického světa.
Kromě svého uměleckého působení se proslavil také jako kostýmní výtvarník. Získal Oscara za kostýmy k filmu Amadeus a byl nominován na Oscara za film Valmont.