#202

Toyen
(1902 – 1980)

Svatokrádežný les

(Marie Čermínová) Toyen - Svatokrádežný les
#202

Toyen
(1902 – 1980)

Svatokrádežný les

Graphics
Žádné limity
200 zobrazení
Neprodáno
52 000 Kč
Aukční síň Vltavín
Aukční síň Vltavín
27. 4. 2023 18:00

Základní údaje

signatura
sign. PD Toyen
technika
suchá jehla, hedvábí
rozměry
15 x 9,5
rám
ano
rok
1977
literatura
soupis knižního díla Per Ladman č. 561, publikováno L. Bydžovská, K. Srp: Knihy S Toyen, str. 84, vydalo nakladatelství Akropolis, Praha 2003; Toyen, Snící rebelka, Národní Galerie v Praze 2021, str. 288; Toyen, La Septieme Face du De, Editions Filipacchi 1974, str. 71
datace autora
1902 - 1980

Popis

komorní dílo nejznámější české výtvarnice, která slavila úspěch i na mezinárodním poli. Po participaci na české verzi surrealismu a po období skupiny Devětsil se přestěhovala do Paříže, kde spolu s Jindřichem Štyrským zbudovali novou ideu artificialismu - tedy poetické verze surrealismu, kterou uváděli do života pomocí svých maleb a grafických listů

O autorovi

Toyen, známá též pod svým skutečným jménem Marie Čermínová, se narodila 21. září 1902 v Praze. Je považována za významnou česko-francouzskou malířku a jednu z představitelek evropského surrealismu. Navzdory tomu, že většinu svého života strávila v Paříži, je považována za klíčovou postavu české kultury a umělecké avantgardy 20. století.

Už v mládí opustila Toyen svůj domov a pracovala v továrně na mýdlo na Žižkově. Vzdělání v oblasti dekorativní malby získala na Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesora Emanuela Dítěte ml. Ve 20. letech 20. století spolupracovala s umělcem Jindřichem Štyrským, s nímž se setkala během léta v roce 1922 na ostrově Korčula. Jejich spolupráce byla tak úzká, že vyhlásili svůj vlastní umělecký směr - artificialismus.

Toyen se stala členkou různých uměleckých sdružení, včetně Devětsilu, SVU Mánes a Skupiny surrealistů v ČSR. V Paříži se připojila k surrealistické skupině kolem André Bretona a Paula Eluarda. Během druhé světové války se musela skrýt kvůli svým surrealistickým sklony a také pomáhala ukrývat surrealistu židovského původu, Jindřicha Heislera.

Po válce se Toyen vrátila k veřejnému vystupování, ale v roce 1947 opustila Československo a přestěhovala se natrvalo do Paříže. Ačkoli se její umělecká tvorba zachovala ve svém specifickém a originálním stylu, v posledním desetiletí svého života se stávala stále osamělejší.

Toyen zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži. Její dědictví jako ženy v doméně české avantgardy, která překonala tradiční genderové bariéry, a její umělecká tvorba zůstávají aktuální a významné v kontextu evropského surrealismu a české umělecké historie.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr