#101

Helmut Newton
(1920 – 2004)

Paris, 1975

Helmut Newton
#101

Helmut Newton
(1920 – 2004)

Paris, 1975

Photography
500 zobrazení
2 000 Kč
21. 5. 2020 18:00

fotolitografie
35,5 x 22,8 cm
1975
Published by Congrev Publishing Co., Manufactured in New York by Rapoport Printing Corporation, first Edition (nesignovaná edice)
1920 - 2004

Paris, 1975

Helmut Newton, původním jménem Helmut Neustaedter, se narodil 31. října 1920 v Berlíně a byl to významný německý fotograf, který se proslavil zejména erotickými módními fotografiemi pro celosvětově uznávaný časopis Vogue.

Newton se narodil jako Helmut Neustaedter a již během svého mládí na reálném gymnáziu objevil vášeň pro fotografii. V roce 1932 si pořídil svůj první fotoaparát Agfa Box Tengor. Jeho rané snímky zahrnovaly scény z podzemní dráhy, ačkoliv poslední snímek byl pořízen venku, což se ukázalo jako rozhodující moment pro jeho kariéru.

Newton začal pracovat pro francouzskou verzi časopisu Vogue v Paříži. Jeho provokativní a často erotické snímky s prvky sadomasochismu a fetiše mu přinesly pozornost a úspěch. Přestože jeho fotografie byly odvážné, získal si v oboru respekt a byl uznáván jako autor s výrazným stylem. Dále pracoval pro londýnskou pobočku Vogue a také pro módní časopis Queen.

V roce 1964 došlo ke sporu se šéfredaktorkou francouzské verze Vogue, což vedlo k jeho odchodu z časopisu. Newton následně přijal nabídku práce v časopisu Elle, ale po dvou letech se vrátil zpět do Vogue po změně vedení. Jeho manželka, která ho dokázala zastoupit při jedné důležité zakázce, se později v 70. letech přidala k němu jako fotografka. Helmut Newton zemřel 23. ledna 2004 v Los Angeles, ale jeho odkaz v oblasti fotografie zůstává živý.