#12

Josef Hník
(1946)

Louka

Josef Hník
#12

Josef Hník
(1946)

Louka

Photography
302 zobrazení
500 Kč
21. 5. 2020 18:00

bromostříbrná fotografie
18 x 27,5 cm
sign. PD Hník
1946

Louka

Josef Hník se narodil v Praze v roce 1946. Po absolvování FAMU se začal věnovat reklamní fotografii, ale současně se také zabýval volnou tvorbou, zejména fotografií aktů, krajiny a zátiší. Později založil reklamní agenturu a začal se věnovat i tvorbě filmových reklamních spotů.

Od roku 2001 se plně věnuje volné fotografické tvorbě. Pro své umělecké vyjádření používá staré fotografické techniky s dřevěnými měchovými fotoaparáty z konce 19. století. Jeho tvorba zahrnuje stylizovaná zátiší a portréty. Používá nízkou světelnou intenzitu a dlouhé expoziční doby, které se pohybují od jedné až do dvaceti hodin.

V poslední době se zaměřil i na experimentální barevné fotografie lidských postav a tváří, stejně jako na projekt nazvaný "My lidé", který mapuje brutalitu současných válečných konfliktů pořízených digitálním fotoaparátem.

Jedinečnost jeho tvorby spočívá v používání původních velkoformátových fotoaparátů a přímém kontaktu negativu s barytovým fotografickým papírem. Je také pravděpodobně prvním fotografem, který využívá internet a volně dostupné fotografie a videa pro svoji digitální tvorbu.

Jeho metoda zahrnuje používání analogového fotoaparátu k sejmutí vybraného snímku z videa nebo fotografie z obrazovky monitoru, který pak promítá na vybrané předměty, tvary a struktury. Výsledná fotografie se následně sejme digitálním fotoaparátem a zásadně se počítačově neupravuje.

Kromě toho se věnuje i klasické černobílé kontaktní tvorbě, která zahrnuje několik samostatných cyklů, jako jsou "Skleněná tajemství", "Blízké předměty", "Peří", "Troch jiná fauna", "Portréty blízkých setkání" a další.