#252

Anthony van Dyck
(1599 – 1641)

Votiv

Anton van Dyck
#252

Anthony van Dyck
(1599 – 1641)

Votiv

251-300
228 zobrazení
100 Kč
22. 1. 2020 18:00

mědirytina
14 x 11,3 cm
značeno LD Anton van Dyk pinx. a PD J. A. Simon sc.
1599 - 1641

Votiv - Gemälde

Anthonis van Dyck, známý také jako Antoon van Dyck nebo Anthony van Dyck, se narodil 22. března 1599 v Antverpách. Byl vlámským barokním malířem a grafikem, který vytvořil významné dílo v oblasti portrétního umění.

Van Dyck se stal žákem slavného vlámského malíře Rubense a rychle si osvojil jeho mistrovství v zobrazování textury a povrchu objektů. Nicméně se od svého mistra lišil svým temperamentem a založením, a ve svých dílech často převažovala apatická a lehce melancholická nálada.

V roce 1632 se Van Dyck stal vedoucím malířem anglického královského dvora Karla I. Portrétoval nejen krále a jeho rodinu, ale i členy dvořanstva a šlechtu. Jeho příspěvek k anglickému dvorskému portrétu ho učinil významným zakladatelem aristokratického portrétu a ovlivnil školu anglických portrétistů v 18. století. Jeho oblíbený odstín hnědé barvy byl pojmenován Van Dyckova hněď.

Mezi jeho nejznámějšími díly patří obraz "Král na lovu" z roku 1635, který zachycuje Karla I. Anglického na lovu se svým koněm a dvěma pážaty v podvečerní krajině. Van Dyck dokázal zachytit výrazné rysy postav a vytvořit portréty, které zdůrazňovaly autoritu a důstojnost svých modelů. Jeho umělecký význam a postavení v historii malířství mu přisuzují srovnatelnou slávu s jiným světoznámým malířem té doby, Diegem Velázquezem.

Zemřel 9. prosince 1641 v Londýně.