technika | mědirytina |
rozměr | 14 x 11,3 cm |
signatura | značeno LD Anton van Dyk pinx. a PD J. A. Simon sc. |
autor | 1599 - 1641 |
Anthonis van Dyck, známý také jako Antoon van Dyck nebo Anthony van Dyck, se narodil 22. března 1599 v Antverpách. Byl vlámským barokním malířem a grafikem, který vytvořil významné dílo v oblasti portrétního umění.
Van Dyck se stal žákem slavného vlámského malíře Rubense a rychle si osvojil jeho mistrovství v zobrazování textury a povrchu objektů. Nicméně se od svého mistra lišil svým temperamentem a založením, a ve svých dílech často převažovala apatická a lehce melancholická nálada.
V roce 1632 se Van Dyck stal vedoucím malířem anglického královského dvora Karla I. Portrétoval nejen krále a jeho rodinu, ale i členy dvořanstva a šlechtu. Jeho příspěvek k anglickému dvorskému portrétu ho učinil významným zakladatelem aristokratického portrétu a ovlivnil školu anglických portrétistů v 18. století. Jeho oblíbený odstín hnědé barvy byl pojmenován Van Dyckova hněď.
Mezi jeho nejznámějšími díly patří obraz "Král na lovu" z roku 1635, který zachycuje Karla I. Anglického na lovu se svým koněm a dvěma pážaty v podvečerní krajině. Van Dyck dokázal zachytit výrazné rysy postav a vytvořit portréty, které zdůrazňovaly autoritu a důstojnost svých modelů. Jeho umělecký význam a postavení v historii malířství mu přisuzují srovnatelnou slávu s jiným světoznámým malířem té doby, Diegem Velázquezem.
Zemřel 9. prosince 1641 v Londýně.