#199

Helena Vanišová
(1951)

Zadumané hory

Helena Vanišová
#199

Helena Vanišová
(1951)

Zadumané hory

410 zobrazení
1 800 Kč
19. 3. 2020 18:00

olej, sololit
22 x 22 cm
sign. LD H. Vanišová
1951

Zadumané hory

Helena Vanišová se narodila 27. října 1951 ve Vimperku. Je českou výtvarnou umělkyní, jejíž tvorba zahrnuje malbu, grafiku, ilustraci a plastiku.

Po ukončení studia na gymnáziu v Berouně pokračovala ve studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zde měla možnost studovat u významných profesorů jako byli Zdeněk Sýkora, Leo Vaniš, Ladislav Adamec a národní umělec Cyril Bouda. Její tvorba vycházela z děl umělců jako byl El Greco a později Josef Čapek. Postupně se zaměřila na krajinomalbu, kde byl patrný vliv jejího manžela, výtvarného umělce a pedagoga Karlovy univerzity Leo Vaniše staršího.

Helena Vanišová byla členkou několika uměleckých organizací, jako je Český fond výtvarných umění, Svaz českých výtvarných umělců, Syndikát výtvarných umělců a Unie výtvarných umělců ČR. Spolupracovala na mnoha výstavách jak v České republice, tak i v zahraničí, včetně Tokia, USA, Francie, Moskvy a Německa.

Vanišová žije a tvoří převážně ve Vlachově Březí, kam dojíždí z Prahy. Navzdory tomu je stále aktivní v pražském uměleckém prostředí a spolupracuje s několika galeriemi, jako je galerie Nokturno Praha, galerie Zlatá ulička Praha, galerie Domu bytové kultury Praha, galerie Letná Praha a U Hybernů. Její poslední výstavy zahrnovaly Bienále drobné grafiky, aukce v Praze a výstavy v galeriích jako je Vltavín.