#431

Josef Václav Myslbek
(1848 – 1887)

Kardinál Bedřich kníže Schwarzenberg

Josef Václav Myslbek - Kardinál Bedřich kníže Schwarzenberg
Josef Václav Myslbek - Kardinál Bedřich kníže Schwarzenberg
Josef Václav Myslbek - Kardinál Bedřich kníže Schwarzenberg
#431

Josef Václav Myslbek
(1848 – 1887)

Kardinál Bedřich kníže Schwarzenberg

Plastics
Žádné limity
70 zobrazení
Neprodáno
85 000 Kč
Aukční síň Vltavín
Aukční síň Vltavín
15. 1. 2025 14:00

Základní údaje

Provenience
restituce z NG, součást Waldésovy sbírky
datace autora
1848 - 1922

Popis

bronz | 1891 - 1892 | v. 19 cm | studie k pomníku pro chrám sv. Víta na Hradčanech - portrét, Studie hlavy je původem z restituce z NG, byla součástí Waldésovy sbírky. Jedná se o původní odlitek. Nadživotní sochu kardinála Bedřicha Josefa knížete Schwarzenberga (1809-1885) modeloval Myslbek podle fotografií od roku 1891, kdy vytvořil první sádrovou skicu. Sochu zemřelého kardinála objednal Schwarzenbergův nástupce, kardinál hrabě Schönborn, který Myslbekovi také zapůjčil rochetu, komži, čepičku, kápi i polštář, aby nebyl odkázán jen na svoji fantazii. Velká socha klečícího kardinála tak pomalu vznikala ze samých realistických detailů a pozorování. Konečný hliněný model Myslbek dokončil v roce 1895 za pomoci svých žáků: Suchardy, Mařatky, Halmanna a Stránského. První bronzový odlitek byl prozatímně instalován v roce 1898 před arkádou přízemí Belvederu a roku 1904 definitivně umístěn architektem Karlem Hilbertem v dohodě s Myslbekem v ochozu chrámu sv. Víta na Hradčanech

O autorovi

Josef Václav Myslbek, významný český sochař přelomu 19. a 20. století, se narodil 20. června 1848 v domě čp. 693 v Praze-Novém Městě. Jeho umělecká kariéra byla od počátku ovlivněna klasicismem, novorenesancí, antikou a secesí. Jeho rodiče, Václav Myslbek a Antonie Adamcová, mu umožnili vzdělání, které zahrnovalo učení v dílně Tomáše Seidana a studium na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze.

Myslbekův umělecký projev byl silně ovlivněn idejemi českého národního obrození a malíře Josefa Mánesa. První významnější sochařskou prací byla spolupráce s architektem Antonínem Wiehlem na výzdobě hrobky rodiny Daubkovy v Litni. Tato spolupráce pokračovala i na dalších projektech, včetně Městské spořitelny v Praze, kde Myslbek dohlížel na práce svých žáků.

Myslbek byl také vynikajícím pedagogem. Působil jako profesor sochařství na Uměleckoprůmyslové škole a následně založil sochařský ateliér na Akademii výtvarných umění v Praze. Mezi jeho žáky patřili významní sochaři, jako například Otakar Švec, Herbert Masaryk nebo Quido Kocian.

Jeho sochařské dílo lze rozdělit do dvou hlavních proudů. Jedním z nich je idealizovaná tvorba, která čerpá z české mytologie a historie, a druhým je realistická tvorba, kde uplatňuje zásady klasické harmonie. Vrchol Myslbekovy tvorby představuje jezdecká socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze, na níž pracoval přes třicet let.

Myslbek zemřel 2. června 1922 v Praze-Starém Městě ve věku 73 let. Jeho odkaz na české sochařství zůstává nezastupitelným a významným přínosem pro kulturní dědictví České republiky.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr