Popis
2208
Špillar Jaroslav ( 1869 - 1917 )
| Jedinečné dílo konce devatenáctého století, realistické zachycení tehdejšího života, s odstupem jednoho a čtvrt století se však tato témata stává pohádkovým a neobyčejným.
| Olej na lepence
| signovano vpravo dole: JŠ 1894, rámováno.
| 58,5 cm x 42 cm
| Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Mgr. M.Zachařem a MgA D.Halatou.
Písemná expertiza PhDr. N. Blažíčková-Horová.
O autorovi
Jaroslav Špillar, známý též pod přezdívkou Trávníček, byl český malíř působící na Chodsku. Narodil se 11. října 1869 v Plzni. Patřil k prvním žákům nově založené Umělecko-průmyslové školy v Praze a studoval u Františka Ženíška, Jakuba Schikanedera a později u Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění.
Po studiích podnikl studijní pobyt v Itálii a cesty do zahraničí. Roku 1891 se přestěhoval na Chodsko a začal se zajímat o tamní prostředí. Věnoval se malbě a studiu lidových motivů. Později si zamiloval Chodsko natolik, že se rozhodl zůstat a věnovat se jeho prostému životu.
Špillarův život byl věnován studiu a zachycení chodského života v umělecké podobě. Pobýval v místních hospodách, sledoval slavnosti, denní práci lidí na poli a další chodské události. Tuto lásku k Chodsku a jeho obyvatelům lze vystopovat v jeho obrazech, kde často zobrazuje lidi ve svém specifickém stylu.
Jeho životní tragédie spočívala v tom, že od roku 1904 začala postupně vystupovat vážná duševní porucha, která se zhoršovala. Tuto nemoc nebylo možné úplně vyléčit, a tak byl umístěn do psychiatrické léčebny v Dobřanech, kde v listopadu 1917 zemřel.
Jaroslav Špillar je pohřben v rodinném hrobě ve Šťáhlavech. Jeho dílo zahrnuje mnoho obrazů s chodskými náměty a etnografickým materiálem, který je v současnosti shromážděn v Galerii bratří Špillarů v Domažlicích.
Zemřel 30. listopadu 1917 v Dobřanech u Plzně.