#132

Oskar Kokoschka

Oskar Kokoschka
Oskar Kokoschka
Oskar Kokoschka
#132

Oskar Kokoschka

358 zobrazení
5 000 Kč
WEINBERG | Galerie
WEINBERG | Galerie
12. 3. 2020 19:00

bez poškození
Litografie (95/200)
105x68 cm
Vpravo dole
Oskar Kokoschka

Lithografie, rozměr 105x68 cm, číslováno 95/200, signováno rukou autora v pravo dole, rámováno.

Oskar Kokoschka byl významný rakouský malíř, ilustrátor, grafik a spisovatel, narozený 1. března 1886 v Pöchlarnu v Dolních Rakousích. Jeho tvorbu ovlivnily různé umělecké směry, včetně vídeňské secese, německého expresionismu a fauvismu.

Kokoschka se narodil v rodině s česko-německými a židovskými kořeny. Jeho otec byl obchodní zástupce továrny, která se zabývala zlatnickým řemeslem. Oskar se v mládí vyučil v rodinné dílně, ale jeho vášeň patřila umění. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni v letech 1905–1909, kde byl žákem Gustava Klimta.

Jeho umělecký styl byl charakterizován intenzivní expresivitou a snahou zachytit psychiku a emoce portrétovaného. Kokoschka se také věnoval malbě krajiny, zejména městských a krajinných panoramat, kde používal syté barvy a energické tahy štětce.

Osobní život Kokoschky byl bouřlivý, a to i mimo uměleckou scénu. Měl vášnivý vztah s Almou Mahlerovou-Werfelovou, který inspiroval některá jeho nejznámější díla. Po rozpadu tohoto vztahu sloužil ve válce a byl těžce zraněn. Po návratu se stal aktivním účastníkem emigrantského kulturního života a po válce se usadil ve Švýcarsku.

Kokoschkovo dílo zahrnuje mnoho známých obrazů, jako je "Větrná nevěsta," "Červené vejce" a "Pohled na Karlův most." Kromě malby psal básně, eseje a dramata. Jeho autobiografie "Mein Leben" vyšla v roce 1971. Oskar Kokoschka byl v uměleckém světě respektován pro svou originalitu a výrazný přínos modernímu umění.

Zemřel 22. února 1980 v Montreux ve Švýcarsku.