1241_Výborný doklad Líbalovy uvolněné, skvěle zvládnuté impresivní techniky pod vlivem A. Slavíčka z vyzrálé periody. Olej plátno, 35x45cm, signováno vlevo dole, datováno 1946, rámováno. Děkujeme PhDr. M. Zachařovi za ověření autenticity tohoto díla.
František Líbal, český akademický malíř, krajinář a portrétista, se narodil 7. srpna 1896 ve Veselí nad Lužnicí. Jeho život a dílo zahrnovalo rozsáhlou tvorbu krajinomalby a portrétů.
František Líbal zahájil svou malířskou kariéru během středoškolského studia, když se vášnivě věnoval malbě. Absolvoval gymnázium v Třeboni v roce 1916. Poté pokračoval ve studiu na pražské malířské akademii, kde studoval u profesorů Vlaho Bukovace a Maxmiliána Pirnera. Jeho závěrečnou prací na akademii byl cyklus více než 70 obrazů nazvaný "Vítr na blatech".
Po absolvování akademie v roce 1921 odešel do Německa, kde pokračoval ve studiu v Mnichově, Drážďanech a Frankfurtu. Během svých cest po Německu, Francii a Itálii zachytil mnoho pohledů na města a vytvořil ceněný soubor katedrál. Po návratu do vlasti maloval českou krajinu, především Jižní Čechy, Krkonoše, Tatera a další.
František Líbal byl také známý svou portrétní tvorbou. Vytvořil řadu portrétů, často přátel z okruhu Národního divadla, včetně Rudolfa Deyla st. a Stanislava Muže.
Jeho typickou technikou byl olej na plátně nebo kartonu, přičemž často používal špachtle k nanášení barev. Vytvořil rozsáhlou sbírku děl, zahrnující krajinomalbu, portréty, zátiší a akty. Město Třeboň vlastní největší a nejreprezentativnější sbírku Františka Líbala, kterou umělec daroval městu ještě za svého života.
Zemřel 20. června 1974 v Praze.