Popis
olej, lepenka I 30 x 23 cm I signováno vlevo dole I rámováno I Ponořte se do letní idylky s touto fascinující krajinou od Františka Kavána. "Cesta k Vítanovu" vás uchvátí explozí barev a harmonickou kompozicí, která oslavuje krásu české krajiny. Kavánův mistrovský malířský rukopis zachycuje rozkvetlou louku. Toto dílo je nejen vizuálním požitkem, ale i svědectvím Kavánova hlubokého spojení s přírodou. Jemné detaily, hra světla a stínu a mistrné zachycení letní atmosféry dokládají jeho výjimečný talent. "Cesta k Vitanovu" je jedinečnou příležitostí obohatit svou sbírku o dílo jednoho z nejvýznamnějších českých krajinářů.
ODHADNÍ CENA: 50.000 - 60.000 Kč
O autorovi
František Kaván se narodil 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě. Po maturitě se rozhodl pro studium malířství na pražské Akademii výtvarných umění, kde studoval v krajinářském ateliéru pod vedením Julia Mařáka. Během svých studií se vyznačoval zaměřením na barvu a přikláněním se od náladovosti k realitě.
Byl významným českým malířem-krajinářem, ale také básníkem a překladatelem z ruštiny. Ve svém díle zachycoval především krajinu rodného kraje, zejména Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Po realistickém začátku se v letech 1895–1899 přikláněl k symbolismu, avšak po roce 1900 se opět vrátil k čisté krajinomalbě s impresivně laděným realismem. Byl známý především svými zimními motivy.
František Kaván si během své kariéry vybudoval renomé jednoho z nejdůležitějších českých krajinářů, vedle jmen jako byli Otakar Lebeda a Antonín Slavíček. Jeho díla jsou dnes mimo jiné zastoupena ve sbírce pražské Národní galerie.
V osobním životě se František Kaván oženil dvakrát. Poprvé v srpnu 1896 s Helenou Váňovou, která byla jeho životní oporou až do své smrti v roce 1926. Poté, v květnu 1930, se oženil s Pavlínou Šírovou, vdovou po pardubickém malíři Janu Šírovi.
František Kaván zemřel 16. prosince 1941 v Libuni, kde je také pochován.