Popis
1945-1950
Původní autorský pravděpodobně kontaktní pozitiv, 16,2x11,9 cm. Verso věnování rukou Boženy Sudkové, sestry autora: "K Vašim jmeninám upřímné blahopřání přeje Sudková 24. 7. 78".
Josef Sudek se narodil v Kolíně nad Labem, navštěvoval řemeslnickou školu v Kutné Hoře, poté se vyučil v Praze knihařem a začal fotografovat. Při účasti v bojích 1. světové války, kde také fotografoval, přišel zásahem granátu o pravou paži. Po válce odmítl c. k. trafiku pro válečné veterány, prý proto, že „bylo jaro a štěbetali vrabci“. Od r. 1920 člen ČKFA, zakládající člen Fotoklubu (1922-1924). V letech 1922-1924 studoval na SGŠ u prof. K. Nováka. Po odchodu z Českého klubu fotografů amatérů založil spolu s J. Funkem a A. Schneebergerem roku 1924 ČFS (asi 1924-1930). 1927 získal společně s A. Schneebergerem fotoateliér, který využíval spolu se sestrou až do smrti. Mezi léty 1927–1936 pracoval pro nakladatelství Družstevní práce, kde pro L. Sutnara fotografoval v duchu funkcionalismu. Spolupracoval také např. s Pestrým týdnem. Od roku 1927 užíval zahradní ateliér na Újezdě, založil si firmu a stal se vyhledávaným odborníkem, tvořícím v duchu nové věcnosti. Ve své tvorbě se inspiroval dílem D. J. Růžičky, A. Stieglitze, C. H. Whita a americkým puristickým piktorialismem. Námětově se věnoval především reprodukci uměleckých děl, portrétu, žánru, pražské architektuře, náladové krajině a zátiší. Po Sudkově smrti darovala sestra Božena Sudková jeho fotografické dílo Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze a sbírku výtvarného umění Národní galerii, část jeho odkazu získala také např. Moravská galerie či Ústav dějin umění AV.
O autorovi
Josef Sudek se narodil 17. března 1896 v Kolíně. Byl významným českým fotografem, který se proslavil svými snímky pražských motivů, ateliérových aranžmá, zátiší, reportáží, krajiny a reklamní fotografie. S fotografováním začal již ve svých 17 letech.
Sudekovy rané fotografie ve 30. letech reflektovaly vnější svět a moderní trendy, ale až od 40. let se začal ubírat vlastní cestou a vyvinul nezaměnitelný tvůrčí styl, který ho proslavil i v zahraničí. Začal fotografovat proslulé pohledy z okna svého ateliéru a komponovaná zátiší, často vytvářená technikou kontaktního otisku různě velkých negativů na pozitivní papír.
Sudekova kariéra nebyla přerušena ani válkou, ani politickým tlakem v poválečném období, kdy byl nucen dodržovat doktrínu socialistického realismu. Naopak se v té době vrátil k piktorialismu a vytvořil řadu prací, které předjímaly pozdější vývoj fotografie směrem k postmoderní syntéze.
Josef Sudek je spolu s dalšími českými fotografy, jako jsou František Drtikol, Jaroslav Rössler a Jaromír Funke, považován za jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů období mezi dvěma světovými válkami. Je také uznáván jako avantgardní fotograf v Evropě.
Josef Sudek zemřel 15. září 1976 v Praze, ale jeho dílo nadále žije a slouží jako inspirace pro další generace fotografů.