Popis
ČTVEŘICE HYPERIONEK
1921, 1924
René Boylesve: Botticelli maluje dobrodružství Nastagia degli Onesti v domě Pucciově ve Florencii. Vel. 16°, 11,3x7,2 cm. 39 číslovaných s., česky, přeložil dr. Fr. Krčma. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě. Dřevoryty ilustroval C. Bouda. Pevná celokožená vazba s raženým a mořeným dekorem, hřbet se zlatými typy, horní zlatá ořízka, svázal Antonín Tvrdý v Praze. Vydal Karel Janský v Praze roku 1921 jako IX. svazek knihovny "Hyperion" v nákladu 600 výtisků.
Různí autoři: In Memoriam Jiřího Wolkera. Vel. 16°, 11,5x7 cm. 61 číslovaných s., česky. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě. Frontispis a značka edice C. Bouda. Pevná celokožená vazba s raženým dekorem, zlacený hřbet, horní zlatá ořízka, svázal A. Tvrdý v Praze. Vydala Erna Janská v Praze na jaře roku 1924 jako 20. sv. knihovny Hyperion na paměť básníka J. Wolkera.
Lucius Apuleius: Amor a Psyche. Vel. 16°, 14,1x8 cm. 64 číslovaných s., česky, přeložil O. Jiráni. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě. Ilustroval C. Bouda, podepsán pod frontispisem a v tiráži. Pevná celokožená vazba z červeného marokénu se zlatě raženým dekorem, hřbet se zlatými typy, horní zlatá ořízka, svázal A. Tvrdý v Praze. Vydala E. Janská v Praze r. 1924 jako 22. sv. knihovny Hyperion v nákladu 600 výtisků.
Básně Karla Hynka Máchy. Vel. 16°, 11,5x7,6 cm. 281 číslovaných s., česky. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě. Signovaný lept ve frontispisu a značka edice C. Bouda. Pevná celokožená vazba s raženým a mořeným dekorem, hřbet se zlatými typy, horní zlatá ořízka, svázal A. Tvrdý v Praze. Vydala E. Janská v Praze r. 1924 jako 23. sv. knihovny Hyperion a 6. díl spisů Máchových. V tiráži podpis C. Boudy. Kartonové pouzdro.
O autorovi
Cyril Bouda byl významný český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Narodil se 14. listopadu 1901 v Kladně. Svou profesní dráhu započal vzděláním na Umělecko-průmyslové škole v Praze, kde v roce 1923 úspěšně absolvoval u profesora Františka Kysely. Následně v roce 1926 dokončil své studium na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Maxe Švabinského, u kterého také působil jako asistent spolu s T. F. Šimonem.
Boudova pedagogická dráha byla také význačná. V letech 1946 až 1972 působil jako pedagog a následně jako profesor na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze a také v Brandýse nad Labem mezi lety 1964 a 1972.
Jeho umělecká tvorba byla široká a rozmanitá. Kromě malířství a grafiky se věnoval také ilustraci a je známý jako ilustrátor takových děl jako jsou Erbenova "Kytice", Máchův "Máj" a Andersenovy "Pohádky". Měl hluboké znalosti a dovednosti v různých grafických technikách, včetně dřevorytu, mědirytu, leptu a zejména litografie. Jeho portfolio zahrnovalo volnou grafiku, obrazy, vitráže, tapisérie, návrhy známek, gobelínů a ex libris. Bouda tedy nejen přispěl k české umělecké scéně svým vlastním dílem, ale také formoval budoucí generace umělců svým pedagogickým působením.
Zemřel 29. srpna 1984 v Praze.