#176

Bohumil Eliáš
(1937 – 2005)

1994

Bohumil Eliáš (1937-2005) - 1994
#176

Bohumil Eliáš
(1937 – 2005)

1994

Modern glass
72 zobrazení
Vyvolávací cena
40 000 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
Pro limitování se přihlašte

sklo čiré, malované, lepené, broušené
průměr 49 cm, tloušťka 10 cm
1994

1994, autorská práce, unikát, signováno Eliáš, na hraně drobný záprask způsobený pnutím

Bohumil Eliáš, narozen 2. září 1937 v Nasobůrkách, byl významný český sklářský výtvarník, sochař, malíř a grafik. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě v letech 1954–1957 a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru monumentální malby a skla u profesora Josefa Kaplického v letech 1957–1963.

Eliáš zanechal bohaté dědictví v oblasti českého a světového ateliérového skla 20. století. Jeho tvorba se vyznačuje mnohotvárným a originálním výrazem. Kromě sklářských prací se věnoval i malbě, sochařství, a grafice. Jeho malířský rukopis byl expresivní a barevně výrazný, s nádechem magického surrealismu.

Eliáš byl také členem spolku výtvarných umělců Mánes a skupiny Rubikon. Pracoval nejen s tradičními sklářskými technikami, ale inovoval také ve spojení malby a skla. Vytvořil například originální návrh nových skleněných oken pro gotický kostel Panny Marie v Dobrši.

Jeho umělecká dráha zahrnuje práce v různých médiích, včetně malby na plátno, skleněných plastik, architektonických realizací a sochařských děl z bronzu a žuly. Jeho tvorba je známá svou pestrou barevností a různorodým výtvarným vyjádřením. Zemřel v roce 2005 v Praze, ale jeho umělecký odkaz pokračuje ve světě českého výtvarného umění.