Základní údaje
rok | 1964 |
materiál | výška 47 cm |
technika | sklo zelené vrstvené čirým, hutně tvarované |
Popis
1964, autorská práce, Borské sklo, Nový Bor, provoz Hantich, signováno Roubíček 1964, sklářský mistr Josef Rozinek, Lit.: Raban J. L´Art Tchecoslovaque, 1971, str. 3 - lehce odlišný tvar objektu; Ricke H., Czech Glass 1945 - 1980, str. 293, obr. č. 233 - lehce odlišné tvary objektů; Sklo M. Roubíčková, R. Roubíček, Londýn, 1999, str. 57 - lehce odlišný tvar objektu;
vzácná ukázka autorské vázy z nejranějšího období v zelené, nepublikované variantě
O autorovi
René Roubíček byl významný český výtvarník a sklář, narodil se v roce 1922 v Praze. Jeho umělecké dílo je charakterizováno pečlivým zpracováním detailů, optickými efekty, hrou s geometrií a důrazem na propojování barev. Od mládí se věnoval kreslení a hudbě, ale k práci se sklem se dostal až prostřednictvím profesora Jaroslava Václava Holečka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.
Roubíčkovo dílo zaujalo na mezinárodních výstavách, jako byly EXPO v Bruselu, Montrealu a Osace. Jeho první výstava v roce 1958 byla zásadním okamžikem, který umožnil československým umělcům prezentovat své práce světu. Za abstraktní kompozici "Sklo – hmota – tvar – výraz" získal na bruselské výstavě nejvyšší cenu Grand Prix.
René Roubíček byl také spojen s firmou Moser, pro kterou vytvořil limitovanou kolekci k oslavě 150. výročí značky. Jeho spolupráce s Moserem trvala přes pět let a vedla k vytvoření netradičních sklářských děl, včetně skulptury Buddy a mísy Galaxy. Mezi novinkami se objevuje i nová verze vázy Blues, původně navržená v roce 2013. Tato žlutozelená váza podtrhuje krásu a energii moserovského křišťálu a je k dispozici v limitované sérii o 50 kusech. René Roubíček tedy nejen zanechal významné dědictví ve světě sklářství, ale také se podílel na významných mezinárodních projektech.
Zemřel v roce 2018 v Praze.