#25

Zdeněk Tůma
(1907 – 1943)

Cerbere

Zdeněk Tůma (1907 - 1943) - Cerbere
#25

Zdeněk Tůma
(1907 – 1943)

Cerbere

4 limity
800 zobrazení
34 000 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 8 000 Kč
20. 5. 2021 19:00

51 x 66 cm
1936

1936, tempera/papír, signováno a popsáno vlevo dole Tuma Cerbere 36, paspasta, sklo, rám

Zdeněk Tůma, křtěný Zdeněk Jeroným Jan Josef, se narodil 21. září 1907 na Královských Vinohradech v Praze. Byl českým malířem, krajinářem, portrétistou, kostýmním výtvarníkem, scénografem a jevištním výtvarníkem.

Zdeněk Tůma vyrůstal v rodině c.k. ředitelského adjunkta školského knihoskladu Jeronýma Tůmy a jeho ženy Anny roz. Čejkové. Od mládí projevoval zájem o kresbu a později začal malovat akvarelovými barvami. Studoval na reálném gymnáziu na Královských Vinohradech a následně vstoupil na pražskou Akademii výtvarných umění. Absolvoval speciální školu pro malířství a grafiku u profesora Josefa Loukoty. Poté studoval na všeobecné škole profesora J. Obrovského a speciální škole profesora J. Obrovského, kde v roce 1930 úspěšně ukončil studium a stal se členem Jednoty výtvarných umělců.

Po ukončení studií na akademii získal stipendium do Francie, kde strávil několik měsíců v roce 1931 a následně se v roce 1936 do Francie vrátil na delší dobu. Během svého pobytu v Paříži studoval malbu a navštívil ateliér Františka Kupky. Procestoval různé části Francie, kde také kreslil do humoristických časopisů. V roce 1936 měla v Paříži premiéru jeho první samostatná výstava, na které prezentoval kvaše a kresby.

Zdeněk Tůma se v roce 1939 vrátil do Prahy a uspořádal svou první samostatnou výstavu v Topičově salonu. Od té doby se věnoval scénografii a spolupracoval s několika divadly, včetně plzeňského divadla J.K. Tyla a Prozatímního divadla v Praze. V roce 1942 vytvořil scénografii ke hře "Průvan" Giovacchina Forzana.

Zdeněk Tůma se oženil s Adinou Mandlovou v květnu roku 1943, avšak toto manželství bylo krátké a nešťastné. Dne 14. prosince 1943 spáchal sebevraždu v bytě Adiny Mandlové, otrávil se svítiplynem.

Zdeněk Tůma za svůj krátký život vytvořil desítky scénografických a kostýmních návrhů a zanechal výraznou stopu ve světě umění a divadla.