#17

Jaromír Stretti Zamponi
(1882 – 1959)

Zamponi - Pohled na Pražský hrad v zimě

Jaromír Stretti - Zamponi (1882 - 1959) - Pohled na Pražský hrad v zimě
#17

Jaromír Stretti Zamponi
(1882 – 1959)

Drawings and Graphics
1 limit
348 zobrazení
4 000 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 4 000 Kč
24. 6. 2021 19:00

1911, lept/papír, 35,5 x 33 cm, značeno ve štočku, sign. Tužkou vpravo dole Stretti - Zamponi, pasparta, sklo, rám

Jaromír Stretti – Zamponi se narodil 11. června 1882 v Plasích. Pocházel z významné pražské rodiny, jeho děd Carlo Stretti byl obchodník. Jeho otec, Karel Stretti, byl lékařem ve službách rodu Metternichů.

Jaromír se narodil v Plasích, ale v roce 1886 se s rodinou přestěhoval na Královské Vinohrady. Byl samoukem, ačkoli měl zálibu v malování již od mládí, následně se však přeorientoval na grafiku. Působil také jako úředník hypotéční banky.

Z počátku vystupoval pod jménem Jaromír Zamponi, které přejal po své italské babičce, aby byl rozeznán od svého bratra Viktora, který byl rovněž významným malířem a grafikem. V roce 1906 představil v pražském Rudolfínu soubor pražských motivů. Roku 1909 se oženil se Zdenkou Reinsbergrovou a v roce 1910 se jim narodil syn Mario, který se také stal vynikajícím malířem.

Jaromír Stretti – Zamponi byl známý svými grafikami s pražskými a italskými motivy, používal barevnou akvatintu, lepty, litografie, ale i oleje a pastely.

Zemřel 29. prosince 1959 v Praze a byl pohřben v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově.