Popis
"Portrét muže v interiéru - cukrovarník Valtera" olej na tvrzené desce, signum nenalezeno, práce Františka ŽENÍŠKA, kolem roku 1920, luxusní polychromovaný a zlacený rám, vynikající celek. Mistrovská malba vysoké galerijní hodnoty. Vzadu rukou text: Ženíšek, cukrovarník Valtera. Pro tuto aukci snížena cena na 46 000 Kč z původních 65 000 Kč. ___78 x 69 (85 x 76) cm ___O AUTOROVI: Ženíšek František (1887-1935) Malíř, kreslíř, profesor na akademii umění v Praze, člen výtvarné generace Národního divadla, studia na akademiích v Praze a ve Vídni u Trenkwalda a Sweertsee, jeden z jeho prvních učitelů byl Karel Javůrek, pracovní pobyty ve Vídni, Paříži, Belgii, Itálii, v roce 1872 sdílel ateliér s Brožíkem a polským autorem Kowalskim, v roce 1877 s Chittussim, do historie Národního divadla se zapsal velkými nástěnnými dekoracemi komponovanými ve foyeru, proslavil se také malbou žen a portrétní malbou, velké zastoupení v Národní galerii, český elitní malíř 19. století.
O autorovi
František Ženíšek se narodil 25. května 1849 v Praze-Novém Městě. Jeho umělecký talent byl patrný již v mládí, a již v žákovských letech zaznamenal první úspěchy. Patřil do významné "Generace českého Národního divadla," kde sdílel umělecké prostředí s významnými umělci jako Mikoláš Aleš, Josef Václav Myslbek a dalšími.
Studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Jana Smetany. V roce 1990 obdržel stipendium od The Pollock-Krasner Foundation v New Yorku, což mu umožnilo strávit nějaký čas ve Spojených státech amerických. František Ženíšek se specializoval na historické a alegorické malby, včetně monumentálních děl pro Národní divadlo v Praze. Spolu s Mikolášem Alešem vyhrál soutěž na výzdobu foyer Národního divadla.
Jeho malířský styl odpovídal tehdejšímu oficiálnímu vkusu a byl ovlivněn neorenesancí. Byl vynikajícím kreslířem a malířem, který se specializoval na figuralistické scény. Jeho díla jsou známa pro vysokou technickou úroveň a byly ceněna jak pro svou výtvarnou kvalitu, tak pro bohatství symboliky.
František Ženíšek byl také vyhledávaným portrétistou, přičemž namaloval a nakreslil přes 80 vynikajících portrétů. Patřil mezi významné pedagogy, vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později na Akademii výtvarných umění.
Oženil se dvakrát. Poprvé se oženil v roce 1873 s Marií Otradovcovou, s níž měl syna Julia. Po její smrti ovdověl a roku 1878 se oženil podruhé s Barbarou Otradovcovou, sestrou své první manželky. Měli spolu tři dcery (Božena, Barbora, Ludmila) a dva syny (František, Karel). Syn František Ženíšek mladší také následoval uměleckou dráhu a stal se malířem.
František Ženíšek zemřel v roce 1916 ve věku 67 let a byl pochován na Olšanských hřbitovech v Praze. Jeho díla jsou dodnes uznávána a patří k významným příspěvkům k českému výtvarnému umění.