#99

Václav Vavřinec Reiner
(1689 – 1743)

Odpočinek při pastvě dobytka u starého hradu

Reiner Václav Vavřinec (1689-1743)
#99

Václav Vavřinec Reiner
(1689 – 1743)

544 zobrazení
320 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
20. 12. 2020 11:00

"Odpočinek při pastvě dobytka u starého hradu" velký reprezentativní olej na plátně, nesignováno, luxusní zlacený rám, práce skvělého středověkého barokního malíře a stavitele. Ve Slovníku Toman je o tomto malíři dlouhý popis, jeho obrazy nejsou obvykle signovány. ___82 x 95,5 (101,5 x 114,5) cm

Václav Vavřinec Reiner byl významný český malíř vrcholného baroka, narodil se 8. srpna 1689 v Praze-Starém Městě. Patří mezi nejvýznamnější české malíře té doby.

Jeho otec byl sochař Jan Reiner a vnukem stavitele, což mu poskytlo ideální předpoklady pro uměleckou kariéru. Byl ovlivněn tvorbou dalších významných umělců své doby, jako byli Michal Václav Halbax, Petr Brandl a Jan Kryštof Liška. Václav Vavřinec Reiner se věnoval krajinomalbě, bitevním obrazům a portrétům, ale proslavil se zejména mimořádnými freskami, kterými zdobil kostely navržené architektem Kiliánem Ignácem Dienzenhoferem.

Jeho dílo zahrnuje tajemné šerosvity v rané fázi tvorby, ale později se jeho styl stal světlejším a získal na monumentálnosti. Jeho fresky, zejména Gigantomachie nad schodištěm Černínského paláce a freska Posledního soudu v kupoli kostela sv. Františka z Assisi na Křížovnickém náměstí v Praze, jsou považovány za vrcholné ukázky jeho umění.

Reinerova freska ovlivnila následující generaci českých freskařů, jako jsou Ignác Raab, Jan Petr Molitor, Jan Lukáš Kracker a Josef Kramolín. Václav Vavřinec Reiner je pohřben v kostele svatého Jiljí na Starém Městě v Praze.

Zemřel 9. října 1743 v Praze.