letopočet | kolem 1902 |
signatura | sign. PD L. V |
technika | olej, karton na plátně |
velikost | 43,2 x 52,1 cm |
autor | (1869-1952) |
Louis Valtat byl francouzský malíř a grafik narozený 8. srpna 1869 v Dieppe, v Normandii. Pocházel z bohaté rejdařské rodiny a jeho otec, amatérský malíř krajinář, podporoval jeho zájem o umění. Louis Valtat se rozhodl stát umělcem v 17 letech a v roce 1887 začal studovat na École des Beaux-Arts v Paříži. Studoval u renomovaných malířů, jako byli Gustave Boulanger, Jules Lefebvre a Jean-Joseph Benjamin-Constant.
V roce 1890 založil Valtat vlastní studio v Paříži po získání ceny Jauvin d’Attainville. Brzy debutoval na Salonu nezávislých umělců v roce 1893, kde vystavil několik obrazů zobrazujících pouliční scény ze sousedství jeho uměleckého studia. Během tohoto období používal impresionistické prvky, jako jsou lehké dotyky a barevné tečky, ale jeho práce se také vyznačovala ohraničenými objekty.
Valtat byl ovlivněn uměleckou skupinou Nabis, kde měl blízké přátele, včetně Alberta André, Maurice Denise, Pierre Bonnarda a Édouarda Vuillarda. I když se nezapojil do syntetické metody malby Nabis, získal mnoho inspirace od svých spolužáků.
Postupem času Valtat projevoval fauvistické tendence, zejména ve svých malbách mořských krajin, kdy intenzivně používal bohaté a výrazné barvy. Spolupracoval s umělci, jako byli Henri de Toulouse-Lautrec a Albert André, na dekoracích pro inscenaci Zolovy novely "L'Œuvre."
Valtat trpěl tuberkulózou a trávil část roku na pobřeží Středozemního moře. Během své kariéry vystavoval pravidelně až do roku 1948, kdy glaukom způsobil ztrátu zraku. Zemřel 2. ledna 1952 v Paříži. Jeho umělecké dílo zahrnuje květiny, krajiny, scény současného života a mnoho tisků. Louis Valtat je považován za klíčovou postavu přechodu stylu malby od Moneta k Matissovi.