Informace | restituce z NG Praha, na rubu na blind rámu etiketa Národní galerie Praha O 2089, etiketa Waldesova obrazárna W 1883, v soupisu díla Jana Kupeckého od prof. Eduarda A. Šafaříka je uvedeno, že se může jednat o práci žáka z Kupeckého dílny provenience: M |
signatura | sign. nezjištěna |
technika | olej, plátno, rentolováno |
rozměr | 55 x 45 cm |
Jan Kupecký, též známý jako Johannes Kupezky, byl český barokní malíř narozený 1666 v Pezinku. Jeho odkaz spočívá především v oblasti portrétní malby, kde exceloval v zachycení šlechty a umělců své doby. Kupecký procestoval několik zemí, včetně Itálie, Rakouska, Slovenska, Polska a Německa.
Narodil se v rodině protestantských přistěhovalců z Čech a v mládí se vydal na uměleckou dráhu. Studoval v Itálii a později se usadil ve Vídni, kde si získal uznání jako portrétista. Jeho díla zdobí portréty členů královské dynastie, aristokratů a další významné postavy své doby. Ve Vídni se také věnoval grafické tvorbě.
Po několika letech ve Vídni se vrátil do Čech a navštívil i česká města, kde vytvořil několik portrétů a spolupracoval s dalšími umělci. Nakonec se přestěhoval do Norimberku v roce 1723, kde pokračoval v malování a získal si další zakázky. Zde také strávil zbytek svého života, přičemž jeho tvorba byla ovlivněna holandským malířstvím.
Jan Kupecký zemřel 16. července 1740 v Norimberku a byl pohřben v kostele sv. Jana. Jeho pozoruhodné portréty a umělecký odkaz mu zajistily místo mezi významnými postavami barokní malířské scény.