informace | PD a na rubu název díla autorem, na rubu štítek s popisem díla |
signatura | sign. PD Jiří Anderle 101/2016, na rubu 2 x monogram J. A. 101/2016 |
technika | akryl, plátno |
rozměr | 100 x 100 cm |
rok | 2016 |
Jiří Anderle se narodil 14. září 1936 v Pavlíkově na Rakovnicku.
Jeho studium začalo na pražské Vyšší škole uměleckého průmyslu v letech 1951–1959, pokračovalo na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se v letech 1955 až 1961 věnoval malbě pod vedením Antonína Pelce a grafice u Vladimíra Silovského.
Profesionálně působil v Černém divadle v letech 1961–1969, což formovalo jeho kresbu a grafiku. Známým se stal v polovině 60. let, přičemž jeho dílo odráží existenciální úzkosti člověka, od konkrétních témat jako válka po obecnější jako nemoc nebo stárnutí.
Vliv na jeho tvorbu měla zkušenost s LSD v 60. letech, což vedlo k posunu směrem k abstrakci a později k návratu k figurálním a křesťanským tématům. Anderle je autorem desítek grafických a obrazových cyklů a je oceněn mnoha cenami.
Jeho dílo je zastoupeno v prestižních galeriích po celém světě, včetně Metropolitního muzea v New Yorku a Pompidouova centra v Paříži.