#74

Hans Jörg Glattfelder
(1939)

PYR / 508

Glattfelder Hans Jörg
#74

Hans Jörg Glattfelder
(1939)

PYR / 508

51-100
405 zobrazení
330 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 280 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

na rubu popis díla autorem a štítek s popisem, přiložený certifikát pravosti a fotografie autora s dílem
LP
1975
Signováno
sign. na rubu 1975 Glattfelder
Technika
reliéf, polystirol
Rozměr
80 x 80 cm

PYR / 508

Hans Jörg Glattfelder, narozený v roce 1939 v Curychu, je významnou postavou konstruktivního a konkrétního umění.

Jeho umělecký vývoj začal v 60. letech 20. století ve Florencii, kde čerpal inspiraci z avantgardních směrů, jako je op-art a kinetické umění. Glattfelder se proslavil především svými reliéfy z pravidelných barevných pyramid, které svědčí o jeho neustálé experimentaci a hledání nových formálních jazyků. Jeho práce se zaměřují na zkoumání vztahu mezi prostorem a povrchem, což vedlo k vývoji prvních průmyslově vyráběných reliéfů, zobrazujících hranolové tyče.

V 70. letech se Glattfelder začal intenzivně věnovat studiu vědeckých definicí prostoru, přičemž se zabýval teoriemi neeuklidovské geometrie. V roce 1977 představil koncept "neeuklidovské metafory", který využívá čtyřúhelníkové obrazové nosiče rozdělené do sbíhajících se barevných polí a linií, vytvářející iluzi nakloněných a perspektivně zkreslených formátů.

Jeho díla reflektují napětí mezi racionálním a smyslovým, zatímco se snaží o "vidění vidění", což umožňuje divákům prožít sugestivní vizuální zážitky. Poetická síla Glattfelderových prací leží ve schopnosti evokovat formy, které překračují hranice konkrétního zobrazení a otevírají prostor pro nové vizuální interpretace.