Signatura | PD monogram K, na rubu autorské razítko Král |
Technika | olej, lepenka |
Šířka cm | 47 |
Výška cm | 49 |
Provenience | původně dlouhodobě v majetku rodiny autora, významná soukromá sbírka Brno |
Vystavováno | Brno, Moravská Ostrava, 1957 – dle štítku vzadu (nedoloženo), Jaroslav Král, Kresby, obrazy, Galerie F. Jeneweina, Kutná Hora, 2004, č. k. 17 |
Reprodukováno | (monografie) Marcela Macharáčková, Jaroslav Král, Galerie Kodl v Praze a Muzeum města Brna, 2014, obr. 93, s. 87 a soupis obr. 252, s. 328, Jaroslav Král, Kresby, obrazy, katalog výstavy, Galerie F. Jeneweina, Kutná Hora, 2004 |
Jaroslav Král se narodil 5. prosince 1883 v Malešově u Kutné Hory a zemřel 22. března 1942 v koncentračním táboře Osvětim. Byl českým malířem, kreslířem a významným organizátorem uměleckého života v Brně. Jeho umělecký styl byl ovlivněn kubismem a neoklasicismem.
Svou uměleckou kariéru začal na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde studoval pod vedením profesorů J. Maška a Jana Preislera. Poté pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením profesora Vojtěcha Hynaise. Dále se vzdělával na Českém vysokém učení technickém v Praze u profesora Ferdinanda Herčíka.
Jaroslav Král je známý svým novoklasicistním stylem, portréty, karikaturami a rozměrnými figurálními kompozicemi. Koncem 20. let se jeho tvorba začala prolínat s kubistickými tendencemi. Kromě toho se věnoval i malbě zátiší.
Jako levicový aktivista se angažoval ve společenském dění a za druhé světové války byl zatčen Gestapem. Byl vězněn na různých místech, včetně Kounicových kolejí v Brně, věznice na Mírově, ve Vratislavi a nakonec v koncentračním táboře Osvětim, kde tragicky zemřel.
Jaroslav Král zanechal významnou stopu v českém uměleckém prostředí a jeho dílo dodnes připomíná jeho výjimečný přínos. Jeho poslední autorská výstava se konala v roce 2004 ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře.