#3

Vilém Plocek
(1905 – 2001)

Maják

PLOCEK VILÉM
PLOCEK VILÉM
PLOCEK VILÉM
#3

Vilém Plocek
(1905 – 2001)

Maják

Drawings
379 zobrazení
1 600 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
Vyvolávací cena: 900 Kč
8. 7. 2021 18:00

kresba tuší
50 x 70 cm
1968
signováno
papír, volný list
1905-2001

Maják

Vilém Plocek byl významný malíř a grafik, narozený 25. prosince 1905 v Brandýse nad Labem. Jeho umělecká kariéra byla plná významných momentů a různorodých expresivních forem.

Plocek zahájil své umělecké studium na Střední škole bytového průmyslu v Praze a soukromě se učil od malířů J. Bendy a F. Tichého. Již od roku 1930 byl členem uměleckého spolku Purkyně a od roku 1941 byl členem SVU Mánes. V průběhu své kariéry se věnoval různým žánrům, ale jeho práce byly především ovlivněny krajinou a městským prostředím.

Jeho umělecký pohled se ustálil na přelomu 30. a 40. let, kdy přešel od raného kubismu k realističtějším podobám. Plocek byl znám svým zájmem o zátiší a městskou periferii, zejména pražskou Libeň. Mezi jeho časté motivy patřily cihelny, uličky, přívozy, loďky, potopené lodi, ryby, vrby a rybáři. Po roce 1945 se ve své tvorbě objevilo stále více poetických prvků, a v 50. letech začal zachycovat ruskou krajinu.

Vilém Plocek pracoval převážně s kombinovanými technikami, včetně akvarelu, pastelu a barevných tuší. Tím dosahoval pastelové jemnosti, měkkosti a tušové konkrétnosti ve svých obrazech. Kromě malby se také věnoval knižní ilustraci, což přispělo k rozmanitosti jeho uměleckého odkazu.

Zemřel 4. března 2001 v Brandýse nad Labem.