#30

Bohumil Kafka
(1878 – 1942)

Jezdecká socha Jana Žižky

Bohumil Kafka - Jezdecká socha Jana Žižky
#30

Bohumil Kafka
(1878 – 1942)

Jezdecká socha Jana Žižky

Sculptures
856 zobrazení
550 000 Kč
Artbankers s.r.o.
Artbankers s.r.o.
18. 5. 2023 18:00

Bronz
97 x 95 x 38 cm, 150 kg
1932
singnatura
Signováno na podstavci
stav
Výborný stav
info
Sbírka moderního umění Španělsko

Ojedinělá a z pohledu dějin českého sochařství vpravdě výjimečná příležitost setkat se na aukčním trhu s jedním ze zásadních děl 20.století. Bohumil Kafka na svém "Opus magnum" pracoval již od konce 20. let, ale teprve v roce 1932 začala tato pocta Janu Žižkovi dostávat konkrétní obrysy. Ve zmíněném roce Kafka odlil několik bez mála metrových modelů, na kterých ladil detaily podoby monumentálního díla, stojícího dnes na pražském Vítkově. Jeden z těchto původních odlitků se nyní nachází ve Vojenském historickém ústavu. Další z odlitků daroval v roce 1945 Ludvík Svoboda J. Stalinovi jako vyjádření vděku za osvobození ČSR. Námi nabízený odlitek má skvělou provenienci, protože pochází ze sbírek Muzea moderního umění v Barceloně, kde byl v roce 2014 mimo jiné představen na významné výstavě "Evropské sochařství 20. století". Nyní se toto dílo výjimečné historické i umělecké hodnoty dostává na tuzemský trh. Socha byla pravděpodobně odlita proslulou dílnou Franty Anýže a její detailní provedení, koňskou hřívou počínaje a Žižkovými zbraněmi konče, je důkazem Kafkova talentu a mimořádného zaujetí pro jeho velký úkol. Odhad: 700 000 - 1 000 000 Kč

Bohumil Kafka se narodil 14. února 1878 v Nové Pace. Byl český sochař, který tvořil v duchu secese a symbolismu.

Kafka navštěvoval obecnou a měšťanskou školu ve svém rodném městě v letech 1884–1892. Poté studoval na sochařsko-kamenické škole v Hořicích v Podkrkonoší v letech 1892–1896. Od roku 1897 byl zapsán na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Stanislava Suchardy. V letech 1904–1908 žil a pracoval v Paříži poté, co získal Hlávkovo stipendium.

Spolupracoval se svým učitelem Stanislavem Suchardou na pomníku Františka Palackého. Po Suchardově úmrtí v roce 1916 byl jmenován profesorem dekorativního sochařství na Uměleckoprůmyslové škole. V roce 1925 se stal profesorem sochařství na Akademii výtvarných umění. Vedle své volné tvorby vytvořil mnoho dekorativních prvků fasád, bust, soch a pomníků.

Zemřel 24. listopadu 1942 v Praze.