Popis
1917, olej na lepenke; 33x27 cm; značené vpravo dole „Mousson J. Tiv. 1917“; Dielo pochádza z rodiny maliara., Miestami vypadaná farba
O autorovi
Jozef Teodor Mousson byl impresionistickým malířem působícím na východním Slovensku. Narodil se 15. prosince 1887 v Hőgyész, Uhersko (dnes Maďarsko), do pomaďarčené rodiny francouzského původu. Jeho rodiči byli učitel Julius Mousson a Jozefína Pichler.
Mousson studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Budapešti v letech 1905 až 1909. V roce 1911 se přestěhoval do Michalovců, kde pracoval jako učitel a působil tam do roku 1919. Po této době se rozhodl věnovat se profesionálně malířství. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil impresionismus a jeho obrazy se vyznačovaly žánrovými tématy, teplými barvami, světlem a motivy z jihozemplínských trhů a vesnic.
V roce 1942 postihla Moussona vážná nemoc, při níž utrpěl krvácení do mozku, což způsobilo ochrnutí celé levé části jeho těla. Přestože byl ve špatném fyzickém a psychickém stavu, snažil se pokračovat v malířské činnosti. V roce 1946 se přestěhoval do Bratislavy a později ke svému synovi do Trenčína.
Jeho tvorba, známá svou jedinečnou atmosférou jihozemplínských motivů, zanechala výrazný odkaz. Mousson se stal "malířem zemplínského slunce a lidu." Jeho obrazy zdobí především města Michalovce a Trenčín. V Michalovcích byla později založena základní škola, která nese jeho jméno, jako uznání jeho významu v umění.
Zemřel 6. listopadu 1946.