#44

Július Jakoby
(1903 – 1985)

Kristus pred Pilátom

Kristus pred Pilátom - Jakoby Július
#44

Július Jakoby
(1903 – 1985)

Kristus pred Pilátom

513 zobrazení
450 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
24. 11. 2019 13:30

40. léta 20. století
olej/karton
34,5 x 45,5 cm
sign. LD Jakoby

expertiza PhDr. J. Čechová; provenience: původně dar autora významnému slovenskému lékaři MUDr. Najmikovi - přiloženo písemné prohlášení z rodiny z expertizy PhDr. J. Čechové Ide o známy biblický výjav “Kristus pred Pilátom“, ktorý tvorí figurálna kompozícia s ústrednou postavou Krista stojaceho v dlhom bielom rúchu pred Pontským Pilátom, ktorý bol v rokoch 26 - 33 po Kr. piatym rímskym prefektom provincie Judea. Posudzovaný obraz vykazuje znaky autorovho rukopisu a na prvý pohľad vyzerá na prácu Júliusa Jakobyho z rokov 1944 až 1948, kedy v jeho tvorbe vzniklo viacero novozákonných motívov ako je Vstup do Jeruzalema, Krížová cesta, Golgota a ďalšie. Ježiš pred Pilátom pravdepodobne patrí k novozákonným námetom z uvedeného obdobia tvorby Júliusa Jakobyho.

Július Jakoby byl slovenský malíř, který se narodil 28. března 1903 v Košicích. Měl zajímavou uměleckou kariéru a byl známý svými figurálními obrazy a různými motivy, které se objevovaly v jeho díle.

Jakoby začal studovat na soukromé Svobodné výtvarné, kresličské a malířské škole v Budapešti. Poté se vrátil do Košic, kde navštěvoval večerní kurzy kreslící školy E. Króna. Později byl přijat na Akademii výtvarných umění v Budapešti, ale studium zde přerušil a natrvalo se vrátil zpět do Košic.

Vytvářel různé obrazy s figurálními motivy, které byly často inspirovány městským životem a prací. V jeho dílech lze nalézt i autoportréty a motivy ženských aktů. Zajímal se také o svět kouzelníků, iluzionistů a Dona Quijota.

Jeho umělecká pozůstalost je dnes zachována a vystavena v Košicích, kde byla otevřena stálá expozice jeho děl dne 31. května 1992. Jakobyho tvorba představuje důležitý příspěvek k slovenskému umění a kultuře.

Zemřel 15. dubna 1985 v Košicích.