#15

Adolf Hoffmeister
(1902 – 1973)

V ateliéru

Hoffmeister Adolf | V ateliéru (karikatura Jana Zrzavého a Václava Špály)
#15

Adolf Hoffmeister
(1902 – 1973)

V ateliéru

Drawings
5 limitů
539 zobrazení
40 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 13 000 Kč
22. 6. 2021 20:00

1928
tuš a akvarel na papíře
210 x 290 mm
PD: „AH 28“; na rubu razítko: „Galerie Schwarz, Milano“.
nerámováno
1902-1973

1928 | tuš a akvarel na papíře | 210 x 290 mm | PD: „AH 28“; na rubu razítko: „Galerie Schwarz, Milano“.

Adolf Hoffmeister se narodil 15. února 1902 v Praze. Studoval práva a mezinárodní právo na Karlově univerzitě v Praze a po absolvování získal právnickou praxi. Nicméně jeho vášeň pro umění a kulturu ho vedla k širšímu spektru aktivit.

Jako levicový spisovatel, malíř, publicista a karikaturista se Adolf Hoffmeister stal významnou postavou kulturního života v Československu. Během svého života projevil mimořádný talent a angažovanost v různých oblastech, od umělecké tvorby po politiku. Byl také účastníkem protinacistického odboje ve Francii i USA.

Hoffmeisterovy umělecké práce jsou různorodé a odrážejí jeho nadšení pro expresivnost, nadsázku a experiment. Kromě malby byl také známý pro své karikatury a volné kresby. Jeho principy zahrnovaly nespoutanost, přímočarost a účelnost. Výtvarný rukopis Hoffmeistera je charakteristický zjednodušením, výrazným gestem a fantaskní barevností.

Adolf Hoffmeister zemřel 24. února 1973. Během svého života zanechal nejen umělecké, ale i politické a kulturní odkazy, které ho činí významnou postavou české historie.