#232

Jakub Obrovský
(1882 – 1949)

Dívka v pralese

Obrovský Jakub
Obrovský Jakub
Obrovský Jakub
#232

Jakub Obrovský
(1882 – 1949)

Dívka v pralese

Technika
olejová tempera/karton
Rozměr
32 x 47 cm
Prodáno za
29 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 28 000 Kč
15. 11. 2020 16:00

Základní údaje

technika
olejová tempera/karton
rozměr
32 x 47 cm
signatura
nesignováno
stav díla
konzultoval a pravost potvrdil PhDr. Mgr. M. Zachař; provenience: z pozůstalosti J. Obrovského zakoupil V. Holeček, Holečkova obrazárna v červnu 1956, číslo pozůstalosti 45; rámováno, pod sklem
datace autor
1882 - 1949

Popis

Dívka v pralese | Studoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. Kloučka, Lišky, Maška a Suchardy, poté pokračoval na Akademii výtvarných umění u prof. Pirnera. Studijně pobýval v Itálii. Sochař, malíř a grafik. Tvořil v duchu akademického symbolistního směru. Podílel se na výzdobě Obecního domu v Praze. Oceněn řádem pařížského Salonu. Člen Jednoty umělců výtvarných, Umělecké besedy a S.V.U. Mánes.

O autorovi


Jakub Obrovský byl významný český sochař, malíř, grafik a spisovatel.

Narodil se v rodině rolníka-pololáníka Jana Obrovského a Františky, rozené Smutné, jako nejmladší ze tří synů. Přestože byl otec proti jeho uměleckým aspiracím, matka podporovala Jakubovy rané malířské pokusy.

Po maturitě na 1. České státní reálce v Brně v roce 1904 pokračoval ve studiu na uměleckoprůmyslové škole v Praze a následně na Akademii výtvarných umění u Maxe Pirnera. V roce 1907 získal Hlávkovo stipendium, což mu umožnilo cestovat do Itálie, kde se setkal s významnými osobnostmi, jako byli Štursa a Nejedlý.

Obrovský se věnoval zejména dekorativní nástěnné malbě, vytvořil výzdoby pro různé budovy včetně Obecního domu v Praze a Měšťanského pivovaru v Plzni. Později se věnoval i sochařství, kde se inspiroval antickými motivy a portrétoval významné osobnosti české kultury.

Jeho socha "Vraždící Odysseus" z roku 1932 získala bronzovou medaili na olympijských hrách v Los Angeles. Věnoval se také ilustracím pohádek a tvorbě československých poštovních známek.

Mimo uměleckou činnost byl aktivní i ve společenském životě, byl předsedou výboru pro uspořádání Lidových her na Strahově a podílel se na obraně Španělska během tamní občanské války.

Zemřel 31. března 1949 v Praze a je pohřben v Žebětíně, kde také často sahal po námětech pro svá literární díla, kterými se vracel ke své rodné oblasti.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr