#147

Karel Černý
(1910 – 1960)

JIHOČESKÁ KRAJINA

KAREL ČERNÝ 1910 - 1960 - JIHOČESKÁ KRAJINA
#147

Karel Černý
(1910 – 1960)

JIHOČESKÁ KRAJINA

467 zobrazení
850 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 850 000 Kč
7. 7. 2020 16:00

1942 Olej, plátno 69 x 84,5 cm Vpravo nahoře „K Černý Š 42“ Nejcharakterističtější rys tvorby Karla Černého představuje zjednodušený tvar, často proměněný v symbolizující znak, vystihující podstatu ztvárněného námětu. Žádné z jeho děl nevznikalo náhodně a lehce. Umění Karla Černého nebylo věcí temperamentu. K námětu se často vrací, důvěrně se s ním seznamuje, dokud se mu v hlavě nevynoří podoba finální realizace. Jak uvádí v odoborném posudku PhDr. Rea Michalová PhD.: 'Hned od jeho první samostatné výstavy v Mánesu roku 1942 bylo zjevné, že Karel Černý je malířem hlubokého citu a prudké smyslovosti, který vyhraněně subjektivní prožitek skutečnosti podřizuje pevné obrazové skladbě. Posuzovaný obraz „Jihočeská krajina“, pojatý jako „krajina duše“, skvěle dokládá, jak si umělci za války vytvářeli „novou poezii“. Byla to právě ona, která pomáhala překonávat stavy protektorátního pesimismu. Absenci lidské bytosti jako by tu malíři suplovaly sloupy telegrafního vedení, které však současně mohou být čteny jako jakési kříže či stigmata, jizvy na těle – krajině. Mraky, jímž Černý sám říkal „lívance“, mají funkci emocionálního symbolu, který je „mikrotématem“ obrazu: určuje jeho ladění i význam. Zatímco v jiných autorových krajinách je mrak „těžký jak balvan“, v tomto díle se oblaky osaměle, ale velmi poeticky pohupují po nebi.' Karel Černý se nenechával ve své tvorbě strhnout svými vrstevníky. Vytvořil si symbolicko-emocionální jazyk s pevnými pravidly plných silných kontur a velkých barevných ploch. Ve svém osamělém bytí nacházel stále údernější výrazové prostředky a na obrazy promítal ladění své duše.

Karel Černý se narodil 19. února 1910 v Brně. Byl to český malíř, grafik a ilustrátor. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde měl jako učitele sochaře a malíře Jakuba Obrovského. Velký vliv na něj měl Jan Preisler, který inspiroval mnoho mladších malířů.

Umělecké dílo Karla Černého je silně ovlivněno melancholií, tmavými tóny a opakujícími se náměty. Byl ovlivněn expresionismem a jeho obrazy často mají symbolický rozměr, odrážející dobu jejich vzniku. Například během války se objevují křesťanské motivy. Ve druhé polovině 40. let často cestoval do Francie, což ovlivnilo jeho paletu a jeho obrazy získaly světlejší tóny.

Po roce 1948 měl problémy s vystavováním a prodejem svých obrazů, ale situace se trochu zlepšila po roce 1956, kdy byl přizván k účasti na Bienále v Benátkách a na EXPO 58 v Bruselu. Přesto žil velmi skromně a měl obtíže obstarat příjem pro sebe a svého otce.

Jeho obrazy často působí jednoduše, až naivně, ale přesto jsou plné melancholie a životní zkušenosti. Vyznačují se monumentálním vyzněním, pastózní malbou, oblémi tvary a působivou barevností. Jeho tvorbu si velmi cenil i Jindřich Chalupecký, který jej vyzdvihoval jako výraznou osobnost mladé generace.

Karel Černý zemřel 18. října 1960 v Praze.