Signováno | Signováno vlevo dole: 'Lolek St.' |
Technika | Olej, plátno |
Rozměry | 85 x 103 cm |
Datace (rok) | Před rokem 1900 |
Stanislav Lolek přecházel od veristického realismu až k impresionismu. V předložené práci se projevuje jeho experimentální práce s barvou a světlem, kterou si osvojil částečně i během svého dvouletého pobytu na mnichovské akademii, kde začal pracovat se světlem v přírodě, zejména v lesních interiérech. Stanislav Lolek se často a rád vracel do krajiny kolem Luhačovic, kde opakovaně maloval výhledy do krajiny i lesní interiéry.
Stanislav Lolek se narodil 10. listopadu 1873 v Paloníně. Nejprve studoval lesnickou školu v Písku a poté v letech 1893–1895 pracoval jako lesník. Následně studoval malířství na Akademii výtvarných umění v Praze od roku 1895 do 1901 pod vedením prof. Julia Mařáka a prof. Rudolfa von Ottenfelda. Po studiích na Akademii získal Hlávkovo absolventské cestovní stipendium pro roky 1901 a 1902. Později studoval grafiku v Mnichově, pravděpodobně u Heinricha Wolffa.
Byl známý jako malíř, grafik a ilustrátor. Počátkem své kariéry maloval v secesním stylu, avšak postupem času se přikláněl k impresionismu. Hlavně maloval krajinu a zvířata. Jeho kresby staly inspirací pro spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který na jejich základě publikoval bajku pro děti "Liška Bystrouška". Na základě tohoto literárního díla následně hudební skladatel Leoš Janáček napsal hudbu a libreto ke své opeře "Příhody lišky Bystroušky".
Stanislav Lolek zemřel 9. května 1936 v Uherském Hradišti.