Signováno | Nesignováno |
Technika | Olej, karton |
Rozměry | 47,5 x 37 cm |
Datace (rok) | 1840 |
Další info | Kolem 1840 |
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: 'Předložený olej Dostaveníčko je nesporná a půvabná práce malíře Josefa Navrátila, nejspíše ze 40. let 19. století. Pravděpodobně se jedná o návrh nástěnné malby k výzdobě některého z četných interiérů, které Navrátil za svého života vymaloval. Těsným sepětím umění a řemesla patří Navrátilova tvorba k ojedinělým a specifickým projevům českého malířství 19. století. Jeho malířsko-dekorativní dílna byla v Praze jediná, která spojovala řemeslo i výtvarnou činnost. Celý výjev s dívkou sedící pod stromem se dvěma ovečkami u nohou a klečícím mladíkem je orámovaný dekorativním rámcem a vyznačuje se rokokovou sladce pastelovou barevností, která je pro Navrátila typická.'