#36

Josef Matěj Navrátil
(1798 – 1865)

DOSTAVENÍČKO

JOSEF NAVRÁTIL 1798 - 1865 - DOSTAVENÍČKO
#36

Josef Matěj Navrátil
(1798 – 1865)

DOSTAVENÍČKO

5 limitů
444 zobrazení
50 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 15 000 Kč
30. 3. 2023 17:00

Signováno
Nesignováno
Technika
Olej, karton
Rozměry
47,5 x 37 cm
Datace (rok)
1840
Další info
Kolem 1840

Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: 'Předložený olej Dostaveníčko je nesporná a půvabná práce malíře Josefa Navrátila, nejspíše ze 40. let 19. století. Pravděpodobně se jedná o návrh nástěnné malby k výzdobě některého z četných interiérů, které Navrátil za svého života vymaloval. Těsným sepětím umění a řemesla patří Navrátilova tvorba k ojedinělým a specifickým projevům českého malířství 19. století. Jeho malířsko-dekorativní dílna byla v Praze jediná, která spojovala řemeslo i výtvarnou činnost. Celý výjev s dívkou sedící pod stromem se dvěma ovečkami u nohou a klečícím mladíkem je orámovaný dekorativním rámcem a vyznačuje se rokokovou sladce pastelovou barevností, která je pro Navrátila typická.'